Учените отдавна са наясно, че съществува пряка връзка между приема на хранителни фибри и лечението на синдрома на раздразненото дебело черво.
Днес обаче се счита, че както разтворимите, така и неразтворимите фибри са полезни само за болните, които страдат от запек, докато при разширен стомах, диария или метеоризъм приемът им допълнително влошава състоянието. Ако основният ви проблем е запекът, можете да вземете предвид съветите по-долу.
- Консумирайте повече храни, богати на неразтворими фибри (трици, пълнозърнести продукти, зеленолистни зеленчуци и варива) – те увеличават обема на изпражненията и ускоряват преминаването им през червата.
- Разтворимите фибри също подобряват функционирането на червата, а освен това понижават нивото на „лошия“ холестерол в кръвта. Можете да си ги набавите от храни като боб, овесена каша, ябълки, ягоди и грейпфрут.
- Източник на разтворими фибри са и хранителните добавки с яйцевиден живовляк. Дозирайте ги според указанията, отбелязани върху опаковката. За разлика от синтетичните слабителни средства билката е безопасна при продължителна употреба.
- Ако досегашният ви хранителен режим е по-скоро беден на фибри, препоръчва се увеличаването на приема да става постепенно – рязката промяна може да доведе до метеоризъм. Започнете с 8 г на ден (толкова е приблизителното количество фибри в 2 круши) и увеличавайте дневната доза с по 3-4 г, докато стигнете до 30 г.
- За осигуряване на гладкото преминаване на фибрите през храносмилателната система всеки ден изпивайте най-малко 6-8 чаши вода.
Да потърсим ли лекарска помощ?
При рязко отслабване без ясна причина, както и при наличие на кръв в изпражненията или обострени симптоми, разстройващи нормалния ви ритъм на живот, трябва да отидете на лекар. Консултацията със специалист е наложителна и ако сте над 50-годишна възраст и за пръв път имате симптоми на заболяването, както и ако състоянието ви е диагностицирано отдавна, но сте забелязали промяна в характера на протичането му. Информирайте лекаря си за всички медикаменти, които приемате, за да се установи дали промяната не е свързана със страничните им ефекти. При съмнение за непоносимост към дадена храна лекарят ще ви насочи към диетолог.
Непоносимост към лактоза
Мнозина си мислят, че страдат от синдром на раздразненото дебело черво, докато всъщност имат непоносимост към лактоза (млечна захар). Проблемът се изразява в недостиг на лактаза – ензима, който разгражда лактозата в червата. Начинът на самодиагностициране е лесен: изпийте 2 чаши прясно мляко и следете за проява на симптоми като коремни болки, газове и диария. В случай на непоносимост към лактоза ще трябва да изключите от менюто си почти всички млечни продукти с изключение на кисело мляко и твърди сирена (като чедър).
За стройна фигура – храна според кръвната група
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!