ДВИГАТЕЛНА АКТИВНОСТ
- Превърнете спорта в навик. Движението увеличава синтеза на ободряващите невро-трансмитери, ендорфините. При физическо натоварване се увеличава и притокът на богата на кислород кръв към мозъка и мускулите и броят на кръвните клетки нараства. Спортът е гаранция за по-добър сън. А и ежедневните дейности като носенето на пазарските чанти ще ви се струват по-леки, когато сте във форма.
- Вътрешен свят. Опитайте йога, медитация, ки гонг (древни китайски упражнения за дишане и медитация), за да се изпълните с енергия.
ТРАДИЦИОННА МЕДИЦИНА
- Проверете предписаните ви лекарствата. Хроничната умора може да бъде странично действие на някои медикаменти като бета-блокерите, антидепресантите пароксетин (сероксат) и сертралин (золофт) и лекарството, изписвано при безпокойство и тревожност алпразолам (ксанакс). Възможно е някои обезболяващи медикаменти без лекарско предписание да нарушават съня ви заради съдържанието си на кофеин (повече отколкото в 1 чаша кафе). Консултирайте се с лекар или фармацевт да не би умората да се дължи на някое от приеманите от вас лекарства.
- Сменете противоалергичното си лекарство. Новото поколение антихистамини нямат седативен ефект или причиняват сънливост в доста по-малка степен.
ХРАНИТЕЛНИ ДОБАВКИ
- Мултивитамини. Не ги пропускайте, за да сте сигурни, че си набавяте необходимото количество витамини от групата В (те подпомагат метаболизма на въглехидратите и белтъчините и образуването на кръвните клетки), магнезий (важен за производството на енергия) и други есенциални хранителни вещества.
- Женшен. Помислете дали да не приемате панакс (американски) женшен (100-250 мг) 2 пъти дневно. Доказано е, че тази билка помага за преодоляването на умората.
ЗДРАВЕ ОТ ПРИРОДАТА
- Стимулирайте сетивата си. Ароматите на някои есенциални масла като от сандалово дърво и лимон действат ободряващо. Поставете ги в дифузер или капнете няколко капки на носна кърпичка. Добавете няколко капки лавандулово масло към ваната преди лягане, за да заспите по-лесно.
НАЧИН НА ЖИВОТ
- Почивайте си. Едва 35% от възрастните успяват да спят по 8 часа на нощ в дните през седмицата. Превърнете времето за сън в свой приоритет. И помнете, че никога няма да „наваксате“ изгубения сън през уикенда.
- Социални контакти. Не се изолирайте, за да не изпаднете в отегчение и депресия, които, от своя страна, могат да причинят хронична умора.
- Намалете никотина. Тютюнопушенето понижава кислорода в кръвта, а той осигурява енергия за тъканите и мускулите. В резултат на това настъпва умора след преминаването на първоначалния прилив на енергия от запалването на цигара. Помислете за начини да откажете цигарите.
5 начина да кажете “Чао” на пролетната умора
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!