На фона на многобройните положителни страни на хормонозаместителните терапии (ХЗТ) повечето жени пренебрегват предупрежденията за възможните рискове, които крие терапията.
Ето един пример за връзката между ХЗТ и риска от рак на гърдата. През август 2003 г. във Великобритания се публикува доклад, според който дълготрайната употреба на комбинирана ХЗТ удвоява риска от рак на гърдата. Терапиите само с естроген, на които се подлагат около 40% от използващите ХЗТ, увеличават риска от рак с 30%. Изследването за първи път доказва, че едва 1-2 години използване на ХЗТ са достатъчни, за да се увеличи рискът от рак в доста голяма степен, а не както се смяташе досега, че това става след дългогодишен прием. Колкото по-дълго продължава приемът, толкова повече нараства рискът. При жените между 60 и 65 години, които не са подложени на хормонозаместителни терапии, три от всеки 1000 заболяват от рак на гърдата. При жените в същата възрастова група, които са приемали само естроген в продължение на 5 години, 4 от 1000 се разболяват от рак на гърдата. Също така се обръща внимание на повишения риск от инфаркт и инсулт. Стига се до заключението, че естрогеновите препарати трябва да се предписват в най- ниските възможни дози, и то за кратък период. Тези предупреждения се отнасят за всички форми на естрогенсъдържащи продукти – таблетки, лепенки и кремове.
Определено има основание за притеснение, както показват последните изследвания, затова е много важно да се консултирате с лекаря си и да обмислите внимателно решението си, след като се информирате за последните научни открития в тази област. Междувременно редовно преглеждайте сами гърдите си и си правете мамограма.
АКТУАЛНА ИНФОРМАЦИЯ
Съществуват препарати за повлияване на симптомите на менопаузата без съдържание на естроген. Тиболонът е синтетичен стероид, който облекчава тези симптоми предотвратява загубата на костно вещество, подобрява либидото и настроението, но все пак съществува малък риск от рак на гърдата. Селективните естроген рецепторни модулатори имитират действието на естрогена в едни тъкани и го потискат в други. Един от тези препарати, ралоксифен, е лицензиран в някои страни за лечение на остеопороза.
Практични съвета за справяне с тревогата и стреса
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!