Силата на цветовете въздейства на целия организъм – тялото, умът и душата балансират енергията си и така се предотвратяват здравословни и психически проблеми.
Влиянието на цветовете е усетено още от предците ни. Древните египтяни например носели дрехи в различни багри според мястото, където живеели и дейностите, с които се занимавали. Цивилизациите на майте и инките използвали силата на цветовете, за да въздействат на околните в добри и лоши времена. Съвременните хора са развили цветотерапията в едно от основните направления на алтернативната медицина, като я прилагат дори в рехабилитационни центрове за пациенти, преживели тежки заболявания като инфаркт и рак с цел пълното им възстановяване.
Кой цвят на какво въздейства
Червеният дава енергия, подобрява кръвообращението, събужда сексуалния апетит, волята и жизнеността. Пази и от уроки, казват старите хора, затова винаги слагайте нещо червено, когато излизате навън. Достатъчен е само един ален акцент в тоалета, но s ако все пак смятате, че не ви отива или е твърде дързък за стила ви тон – може да облечете червено бельо.
Жълтото е цветът на интелекта, на творческите способности и на концентрацията. За да ги активирате, сложете ваза с жълти цветя в офиса си, слънчев акцент в облеклото си и в обзавеждането на дома – например златист шал или блуза към деловия костюм и фруктиера с лимони на масата вкъщи.
Интересен факт е, че в началото, когато сложили първите светофари по кръстовищата, хората трудно се справяли със спазването на означенията на цветовете, защото на психично ниво червеният им „казва“ „върви“, а зеленият -„спри“.
Зеленото е цветът, който успокоява. Действа релаксиращо, защото се свързва със зелените дървета, тревата, природата, която носи отмора. Препоръчва се за детски стаи и болнични заведения.
Синьото носи мир и покой, предразполага към ведро и релаксиращо съзерцание. Под негово влияние се забавят активните процеси и организмът се настройва за размисъл и почивка. Съчетан със синьозелено, подсилва имунната система.
Розовото защитава от недоброжелателни хора, предразполага към съгласие, поражда привързаност и повдига самочувствието. То се олицетворява и със сладост, нежност, така че облечете пастелнорозово за романтични преживявания.
Оранжевото е цветът на здравето, създава усещане за бодрост, веселие, радост от живота. Затова го използвайте за помещенията, в които прекарвате най-много време вкъщи – дневната и кухнята. Съчетан със зелено, ефектът е като на летен ден сред природата, облян от слънце. При липса на апетит се препоръчва храната да се поднася в жълти, оранжеви и зелени чинии.
Кафявото се смята за символ на здрав разум и предизвиква усещане за устойчивост, топлина и хармония. Ако искате да се чувствате защитени и сигурни в дома си, заложете на дървени мебели и подови настилки в топлия земен нюанс.
Бялото се смята за цвета на мира, той предразполага към разрешаване на конфликти и емоционално уравновесяване. Все пак напоследък има тенденция да се отрича успокояващия му ефект, дори напротив – беше детрониран и от някогашното задължително условие болниците да са боядисани в бяло.
Черното обаче изненадва – свикнали сме да го приемаме като цвета на траура и скръбта, на еротиката и екстремността, но психолозите твърдят, че има и успокояващ ефект.
Черно-бялата комбинация може да уравновеси идеално човека, той може да контролира себе си във всеки момент и да преценява правилно обстановката и поведението на другите. Класическата комбинация е призната за вечна и в модата, и в обзавеждането.
Успехът в бизнеса зависи от цветовете
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!