Лещата е богата на белтъчини, има високо съдържание на фитохимикала фолат, впечатляващо количество влакнини, повече от 1/4 от които са от полезния за сърцето разтворим тип. Освен това лещата осигурява желязо и калций.
Полезна вещества
Влакнини – Лещата е с високо съдържание на неразтворими влакнини, които повишават усещането за ситост и помагат при запек. Разтворимите пектинови и гума влакнини в нея понижат холестерола и стабилизират кръвната захар. (Половин чаена чаша варена леща съдържа около 1,3 г разтворими влакнини.)
Желязо – Повечето видове леща са ценен източник на този елемент, който е важен за имунитета, безпроблемното протичане на бременност и предпазването от анемия.
Изофлавони – Тези фитоестрогени намаляват риска от сърдечносъдови заболявания и облекчават симптомите, съпровождащи пременопаузата и менопаузата.
Инхибитори на протеазата – Съдържащи се в лещата (както и в други варива), тези фитохимикали могат да попречат на растежа на туморите, тъй като спират процесите, необходими за оцеляването на раковите клетки.
Инхибитори на тирозин-киназата – Тези съединения действат съвместно с влакнините за стабилизиране нивата на кръвната захар. Предварителните изследвания показват, че инхибиторите на тирозин-киназата понижават нивата на едно определено химическо вещество в кръвта, допринасящо за преждевременното развитие на сърдечносъдови заболявания при диабетиците.
Растителни стероли – Подобни по структура на холестерола, тези съединения способстват за намаляване нивата на холестерол в кръвта.
Сапонини – Те предотвратяват сърдечносъдови заболявания, тъй като се свързват с холестерола в храносмилателния тракт и го извеждат от организма. Лабораторните изследвания сочат, че тези фитохимикали предотвратяват ракови заболявания, тъй като увеличават броя на имунните клетки, които унищожават раковите, и блокират канцерогенните мутации в клетките.
Фолат – Половин чаена чаша варена леща осигурява почти половината количество от препоръчителния дневен прием на този витамин, който способства за предотвратяване на вродени дефекти, рак и сърдечносъдови заболявания.
За максимална полза
За да повишите усвояването на желязото от лещата, консумирайте храни, богати на витамин С. За да съхраните витамините от групата В, не варете лещата в прекалено много вода, а ако има бульон за отцеждане, го използвайте в рецептата или го запазете за супи или други гозби. Разтворимите влакнини стават по-лесно усвоими, когато лещата се вари и влакнините се разтварят.
6 ненужно пренебрегвани здравословни храни
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!