При „Хипо” функция на щитовидната жлеза не яжте зеле и маруля
Същност на проблема
Здравата щитовидна жлеза успешно регулира енергийния метаболизъм, като отделя достатъчно количество щитовидни хормони. При хипотиреоидизма е налице синтезът на твърде малко хормони, което забавя процесите в организма. Този спад понижава енергийните нива, възпрепятства правилното усвояване на хранителните вещества и води до натрупване на излишни килограми. Сред симптомите, които съпътстват понижената функция на щитовидната жлеза, са запек, депресия, гуша (увеличаване на щитовидната жлеза), суха кожа, умора и чувствителност към студа. Изследванията сочат, че хората, засегнати от този проблем, са изложени на по-висок риск от сърдечносъдови заболявания, тъй като той може да доведе до покачване в нивата на холестерола и до запушване на артериите.
Състоянието е по-често срещано при по-възрастните хора, а по неясни причини жените са с около 10% по-предразположени към него.
Рискови фактори
Най-честата причина за хипотиреоидизъм е автоимунно заболяване, наречено болест на Хашимото, при което в щитовидната тъкан се натрупват имунни клетки, които редуцират синтезирането на щитовидните хормони. Сред другите фактори, които също биха могли да благоприятстват появата на хипотиреоидизъм, са лечение на хипертиреоидизъм, операция на щитовидната жлеза, радиация, хормонален дисбаланс в организма, определени медикаменти или генетична предразположеност. В някои случаи недостигът на йод – минерал, който е важна съставка на щитовидния хормон, може да доведе до хипотиреоидизъм.
Важно е да се отбележи, че недостигът на йод е рядко срещан проблем в развитите страни, тъй като той изобилства в храните, предлагани там, най-вече в йодираната сол. Веществата, които пречат на усвояването на йода, наречени гоитрогени, се съдържат в определени храни и се смята, че вероятно допринасят за хипотиреоидизма.
Не препоръчваме
Тъй като гоитрогените, съдържащи се в някои сурови продукти, могат да попречат на организма да усвоява йода и да синтезира щитовидни хормони, е добре хората с хипотиреоидизъм да избягват храните с гоитрогени. Продукти богати на гоитрогени са: зеле, ряпа, броколи, карфиол, маруля, брюкселско зеле, къдраво зеле, алабаш, репи, просо, спанак, ягоди, праскови, фъстъци, кедрови ядки и соя. Топлинната обработка прави гоитрогените безвредни.
Спрете алкохола – важно е за здравето ви!
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!