Ракът на яйчниците се развива един от двата яйчника – репродуктивните органи на жената, които произвеждат яйцеклетки.
Те са големи колкото бадем и са разположени от двете страни на матката По време на овулация яйцеклетката разкъсва обвивката на яйчника и се отделя. Клетките на обвивката на яйчника започват да се делят, за да възстановят разкъсаната тъкан на мястото, откъдето се е отделила яйцеклетката. Както при всички други видове рак, туморът се образува, когато деленето на клетките излезе извън контрол и тъканта се разрасне анормално.
Ракът на яйчниците се установява много трудно, защото в ранен стадий не се наблюдават никакви оплаквания, а в по-късен те са твърде неспецифични или наподобяват други често срещани симптоми. Рискът нараства, ако имате фамилна обремененост или сте носителка на гена BRCA1, който е свързан също и с развитието на рака на гърдата. Между 5 и 10% от случаите на рак на яйчниците са установени при жени, носителки на гена; жените, при които той липсва, имат 1% риск.
В 70% от случаите ракът на яйчниците се открива, след като вече се е разпространил в други органи на тялото. На този етап шансът за оцеляване е около 29%. Жените, които започват да се лекуват, преди ракът да се е разпространил, имат 85 до 90% шанс да се излекуват. На по-късен етап туморът на яйчниците може да се напипа от лекаря при обикновен гинекологичен преглед или ясно се вижда на ултразвук. Туморът може да се установи и чрез биопсия. В момента се провеждат клинични изследвания, чиято цел е да се създаде скринингов тест, който ще установява наличието на рак на яйчниците в много ранен стадий.
През юни 2003 г. Агенцията за изследване на раковите заболявания във Великобритания обяви откритието на ген, който може да потисне развитието на рака на яйчни спират овулацията. Една жена, която е вземала противозачатъчни десет години, намалява риска си със 70%. Всяка една бременност на жената намалява риска с 10%. Кърменето също осигурява защита.
Симптоми на ракът на яйчниците:
- Най-често липсват оплаквания, докато туморът не нарасне и не започне да притиска съседните органи.
- Подут корем,болка,тежест.
- Повишено образуване на газове.
- Гадене.
- Анормално вагинално кръвотечение.
- Упорит запек или диария.
- Необяснимо наддаване или сваляне на килограми.
- Чувство за тежест в стомаха дори след прием на малко храна.
Истина ли е, че яйчниците най-често образуват тумори
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!