Думата „рак“ винаги предизвиква страх и тревога, макар че днес темата вече не е табу и медицината дава големи надежди. Да, възможно е човек да се пребори с болестта, но само като гледа истината в очите и приеме предложеното лечение. А най-добре е да се предпазим от нея по пътя на здравословния начин на живот. Прочетете тук отговорите на 40 въпроса, които всички жени си задават.
1. Кои видове рак най-често засягат жените?
Ракът на гърдата е най-често срещан. Един от всеки четири тумора при жените е на гърдата.Около 10% от женското население рискува да заболее от него. Следват го ракът на матката и по-рядко на яйчниците. За съжаление нарастват случаите на „нетипични” за жените заболявания като рак на белия дроб и на кожата. Ракът на дебелото черво и на стомаха са разпределени по между мъжете и жените.
2. Ракът ли е първата причина за смърт при жените?
Не, в Европа най-много жени умират от сърдечно-съдови заболявания, втората причина по честота (26%) е ракът, а при 7% от случаите причината е самоубийство или злополука. Разбира се, тези данни зависят от възрастта. Под 30 години най-чести са злополуките. Между 30-34 начело е самоубийството. От 35 до 64 най-честата причина за смърт е ракът, а над 60 г. – сърдечно-съдовите заболявания.
3. Каква е частта на наследствените ракови заболявания?
Между 5 и 10% са болните от рак на гърдата жени, които имат генетично предразположение към болестта, тоест 1 от 200 жени. Лекарят изучава внимателно случаите на заболявания в семейството, преди да се произнесе дали има или не предразположение, тъй като то остава все пак рядко срещано. За да се потвърди тази хипотеза, се пристъпва към молекулярен анализ в издирване на гена BRCA 1 и 2. Само в случай че той бъде открит, се препоръчват строг контрол и чести прегледи. Сред другите тумори наследствен характер могат да имат тези на дебелото черво и на яйчника.
4. Наистина ли са ефикасни превантивните мерки?
Да, превенцията дава най-голям шанс в борбата с рака. Редовните мамографии могат да намалят с 20% смъртността от рак на гърдата. Посещението при гинеколога всяка година е гаранция, че и най-слабата аномалия ще бъде открита навреме. Така ракът на шийката на матката може да се предотврати почти на 100%.
5. Важно ли е как се храним?
Ролята на храната в предпазването от ракови заболявания вече е доказана. Не става дума за това да се определя колко грама от един или друг продукт са необходими, а за основни правила. По отношение на връзката между мазнините и рака са направени многобройни проучвания сред животните и хората. Животните с по-малка телесна маса имат по-голяма устойчивост към раковите заболявания. При жените от Африка, които се хранят съвсем оскъдно, ракът на гърдата е много по-рядко срещан, отколкото при американките от САЩ. Плодовете и зеленчуците трябва да се консумират в големи количества, но с подчертано внимание към пестицидите. За отбелязване е също, че не е хубаво и недохранването, често препоръчвано от модните диети, тъй като то отслабва общо организма и имунната му система.
6. Кърменето предпазва ли от рак на гърдата?
Да, то играе предпазна роля за жената. Важно е общото дълготраене на кърменето (на всички деца на една жена). Смята се, че рискът от рак намалява с 5%, ако кърменето е продължило общо 12 месеца. Това е така, защото женските хормони естрогени са свързани с появата на тумори в гърдата, а бременностите и кърменето водят до намаляване на количеството им за дълго време.
7. Ефикасна ли е ваксината срещу рака на маточната шийка?
Тя се препоръчва на млади момичета преди началото на сексуалните им контакти и атакува някои видове папилома вируси – тези, които проникват в маточната шийка по полов път и са отговорни в 80% от случаите за появата на раково заболяване. Ваксината, макар и не стопроцентово ефикасна, е голям напредък в превенцията на рака на маточната шийка.
8. Ha каква възраст трябва да започнат мамографиите?
Ракът на гърдата се появява много рядко преди 30-годишна възраст и още по-рядко преди 25. В най-рисковата група са жените след менопаузата. Две трети от смъртни случаи настъпват след 50-годишна възраст. Така че първата мамография се препоръчва да се направи на 35-40 години, а след 40-годишна възраст да се прави една мамография на две години. Опипването на гърдите е добър метод, особено ако се практикува редовно, но не е достатъчен, тъй като туморите се развиват бавно – понякога с години. Само добре направената мамография може да открие съвсем малки новообразувания А ако туморът е под 1 cм и без ганглиони (нервни възли), съществуват всички шансове за окончателното му премахване с подходящо лечение. Правят се по две ренгенови снимки на всяка гърда от различен ъгъл Процедурата не е болезнена, но по-добре е да с направи в момент, когато гърдите не са подути и набъбнали, тоест като премине менструацията!
9. И до каква възраст да се правят?
По принцип до 74 години, но нищо не пречи да продължат и по нататък, въпреки че рисковете от рак са много по-малки.
10. Кога се появява най-често ракът на гърдата?
Между 60 и 64 години, но се срещат и случаи чак до 74-годишна възраст. Ясно е, че ролята на хормоните е безспорна и периодът след менопаузата е най-опасен за жената. Излишно е да се отнасяме със страх, реалистичното отношение е наш съюзник в превенцията и излекуването на тази болест.
Ако искате да научите още…вижте повече информация за рака на гърдата:
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!
Pingback: Какво представлява ракът на яйчниците? | Лекува нет
Pingback: Ваксината за рака на маточната шийка не замества профилактичния преглед! | Лекува нет
Pingback: 4 билкови смеси при рак на матката и яйчниците | Лекува нет
Pingback: Облъчването при мамограф може да активира „спящ” рак на гърдата! | Лекува нет
Pingback: 40 най-важни въпроса за рака при жените 2 | Лекува нет