11. Какво представляват метастазите?
Първоначално туморът е локално образование и това е идеалният момент да бъде атакуван и премахнат. Но понякога туморните клетки изпреварват лечението и се отправят към други органи чрез кръвта и лимфата. Тези клетки „пътешественички” могат да предизвикат метастази, но по-често умират. При рака на гърдата и дебелото черво метастазите обикновено се настаняват в черния дроб, затова този орган е особено внимателно следен. Всъщност става дума за вторичен рак. Медицинската наука работи неуморно за блокиране на отделянето на туморни клетки, което би ограничило лечението върху първичния тумор.
12. Рисков фактор ли е наднорменото тегло?
Да, смята се, че то има връзка с появата на рака. Свръхтеглото най-често се дължи на лошо хранене, богато на мазнини и захар, които благоприятстват появата на ракови образувания. Причината за многото килограми може да се крие и в хормонален проблем, а хормоните, както е известно, играят особено важна роля за възникването на рака на гърдата, матката, яйчника. Затова е толкова необходимо пълните жени да направят всичко възможно преди настъпването на менопаузата да коригират теглото си.
13. 3а какво служи гинекологичната намазка?
Тя е незаменим инструмент на превенцията. Днес броят на заболяванията от рак на маточната шийка е намалял с 80%, до голяма степен благодарение на този лек преглед. Той се състои в отнемането на няколко клетки от края на маточната шийка, където най-често се разполагат предраковите изменения. Намазката се практикува от началото на половия живот до 70-годишна възраст веднъж годишно в случай на установени рискови фактори и веднъж на 2-3 години за всички останали. При положение, че ваксината срещу рак на маточната шийка все още не е масово практикувана, намазката си остава най-сигурното средство за установяване на заболяването в много ранен стадий със стопроцентови шансове за излекуване. Ако всички жени се подлагат на тази процедура, този вид рак може да изчезне.
14. Играе ли роля замърсяването на околната среда?
Световната здравна организация публикува проучвания, чийто извод е, че 13 милиона смъртни случаи могат да бъдат избегнати, ако се спре замърсяването на природата. Атмосферата, в която има отровни газове и други токсични съставки, играе роля в появата на рака на белия дроб. Канцерогенни клетки се съдържат в автомобилните горива. Влиянието на мръсния въздух върху типично женските форми на рака е индиректно и не е научно доказано.
15. Какви са симптомите на рака на яйчника?
По-голямата част от туморите на яйчниците при младите жени са всъщност доброкачествени кисти, които най-често изчезват от само себе си или след лечение с медикаменти. В някои случаи обаче се налага те да бъдат премахнати оперативно. Злокачествените тумори може да са разположени по единия или по двата яйчника, във вътрешността или на повърхността им. Симптомите са много трудни за забелязване, а болки се появяват едва когато образованието е вече голямо. Затова ракът на яйчника е много сериозна болест. Все пак симптомите са умора, запек, честа нужда за уриниране и спазми в стомаха. Най-засегнати са жените над 50 години.
16. Какви са симптомите на рака на гърдата?
Понякога от зърното изтича течност или пък гърдата изглежда свита. Възможно е да се появи червенина. При такива външни прояви се налага медицинска консултация. Болката не е индикация за тумор, напротив. Внимателно отношение изискват евентуални удари по гърдата, от които остават следи, тъй като е възможно да се образува хематом с вторични последици. Всяка жена трябва да опипва гърдите си поне веднъж месечно. Понякога това не е лесно поради плътността им и е по-добре да се изчака да премине менструацията.
17. Какви са симптомите на рака на матката?
Основните симптоми са кървене и изтичане на анормален секрет от влагалището, който може бъде установен при полово сношение или при намазка. Ако това се случи след менопаузата, консултацията с гинеколог трябва да е незабавна. В ранен стадий ракът на матката може да бъде диагностициран само чрез намазка.
18. Как се поставя диагнозата?
След сигнализирането на проблема се провеждат сравнително прости изследвания: мамография, ехография, колоноскопия или фиброскопия в зависимост от засегнатата част от тялото. Ако е забелязана аномалия, се пристъпва към биопсия, за да се разбере дали става дума за рак или за доброкачествена киста. Възможно е да се наложи преглед със скенер или магнитен резонанс в случай на ангиом (доброкачествен съдов тумор). Така че необходимо е да мине известно време, преди да се обяви точната диагноза, и всяка паника при най-малката забелязана аномалия е излишна.
19. Опасни ли са прегледите?
Ренгеновите прегледи и магнитния резонанс са свързани с известна доза радиация, но тя може да представлява риск само ако се проведат десетки такива изследвания едно след друго. Колоноскопията и фиброскопията изискват анестезия, която сама по себе си съдържа минимални рискове.
20. Задължителна ли е химиотерапията?
Не, не е задължителна. Ако туморът е забелязан в ранен стадий и е проверено, че е ясно локализиран, той се премахва най-често чрез хирургична операция, след което се прилага радиотерапия. Химиотерапията се използва за блокиране на евентуалното по-нататъшно развитие на тумора. Лекарите често прибягват до нея, още повече че тя е все по-щадяща за пациента. Разбира се, прогресът не спира и се появяват нови терапии, които все по-тясно са насочени към раковите клетки (без да засягат здравите), пречат им да се „разхождат“ из тялото, спират еволюцията им и по този начин възпрепятстват образуването на метастази. В днешно време локалният тумор се лекува успешно, а опасностите идват именно от метастазите.
Ако искате да научите още…вижте повече информация за рака на гърдата (част 2):
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!
Pingback: След химиотерапия човек може ли да оглушее? | Лекува нет
Pingback: 40 най-важни въпроса за рака при жените | Лекува нет