Депресията е заболяване, което протича с различна тежест. Един от най-честите отключващи фактори е смърт на близък човек, но тя може да бъде предизвикана и от финансови, семейни и социално-битови проблеми, състояния като високо кръвно налягане, сърдечносъдови заболявания, инсулт, хипотиреоидизъм и болест на Паркинсон.
Ако оплакванията се задържат твърде дълго, депресията се определя като реактивна. Хроничната лека депресия, която не ви пречи да изпълнявате задълженията си, но не ви позволява да се радвате на живота, се определя като дистимия. Най-тежката форма – клиничната депресия, протича с изтощение и невъзможност за изпълнение на ежедневните дейности. Мислите за самоубийство са сигнал за тежко депресивно състояние. Биполярното разстройство (познато също като маниакална депресия) се характеризира с пристъпи на депресия, последвани от епизоди на превъзбуда и висока самооценка. Представлява вид депресивно състояние, което се наблюдава при 10% от общия брой на хората с депресия.
Учените смятат, че депресията се проявява, когато настъпи дисбаланс на невротрансмитерите, вещества в мозъка, които определят настроението – серотонин, допамин и норадреналин. Причините могат да бъдат както вътрешни, така и външни. Някои болестни състояния също могат да доведат до депресия. Симптомите включват главоболие, болки по цялото тяло, сърцебиене, болка в гърдите и храносмилателни проблеми. Депресията може да влоши състояния като хронична умора, синдром на раздразненото дебело черво и фибромиалгия.
За да разберете дали страдате от депресия, разгледайте симптомите вляво. Ако при вас са налице един от първите два симптома плюс четири от останалите и те се проявяват в повечето дни (или почти през целия ден) за период от поне две седмици, най- вероятно страдате от депресия.
Кои са симптомите на депресията?
- Съзнанието е заето с мрачни мисли целодневно; чести изблици на плач.
- Загуба на интерес към нещата от живота, които носят удоволствие и радост.
- Липса на енергия.
- Чувство за вина и безполезност.
- Безсъние или прекалена сънливост.
- Забавени реакции.
- Напълняване или отслабване (без диета).
- Трудно концентриране или вземане на решения.
- Мисли за самоубийство.
Застрашени ли сте от зимна депресия?
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!