Холестеролът е мастна субстанция, която циркулира в кръвта основно в две форми.
„Лошият“ (LDL) холестерол може да запуши артериите и да допринесе за възникването на сърдечносъдови заболявания. „Добрият“ (HDL) холестерол изчиства вредния холестерол. Специалистите препоръчват общите нива да не надвишават 5,17 mmol/I, а стойността на HDL-холестерола да не е по-ниска от 1,03 mmol/I.
Най-нови проучвания
Според едно изследване калциевият пектат в морковите, спадащ към групата на разтворимите влакнини, понижава холестерола. Наблюдавал се значителен спад в нивата на холестерола в кръвта при лица, които консумирали по 1 чаена чаша моркови дневно. След едва три седмици при участниците в експеримента се наблюдавало понижаване на холестерола средно с 11 %.
Рискови фактори
Повишените нива на холестерол в кръвта се дължат на хранителен режим с високо съдържание на наситени мазнини и трансмазнини, Определени генетични фактори, тютюнопушенето, липсата на физическа активност и наднорменото тегло също увеличават риска от увеличаване стойностите на холестерола.
Храната на помощ
Консумацията основно на продукти с растителен произход е отлична стратегия за намаляване концентрацията на холестерола, тъй като животинските продукти и преработените храни съдържат наситени мазнини, трансмазнини и холестерол, които повишават нивата в организма. Винаги когато е възможно, заменяйте наситените мазнини и трансмазнините с мононенаситени.
Ядките дълго време се считаха за калорична храна, но се оказа, че са богати на ненаситени мазнини, които са полезни за сърцето. Според едно мащабно изследване при жените, които консумират около 140 г ядки седмично, рискът от сърдечносъдови заболявания спада с около една трета. Друго проучване сочи, че хората, които приемат по около 8-1 0 броя ядки ежедневно вместо други мазнини, значително понижават нивата на „лошия“ (LDL) холестерол.
Продуктите с високо съдържание на разтворими влакнини също са полезни. Изследванията сочат, че разтворимите влакнини в овеса, морковите и псилиу- ма (потърсете го в аптеките) са особено полезни при висок холестерол. Според направените проучвания едва 3 г бета-глюкан (спада към групата на разтворимите влакнини и се съдържа в овеса) може да понижи холестерола с 5% при редовна консумация.
Храните, богати на флавоноиди, включително ликопен, могат да способстват за поддържане на умерени нива на холестерол, както показват някои изследвания. Има доказателства в полза на това, че приемът на портокалов сок (той има високо съдържание на флавоноиди) подобрява нивата на холестерола.
Пет причини да включите риба в ежедневната си диета
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!