„Яжте по-малко месо и повече плодове и зеленчуци“ – това е доста разпространен съвет. Но защо трябва да правим това и колко месо ни е нужно?
В порциона на съвременния човек има твърде много протеини (белтъци). Ако трябва да бъдем точни – два пъти повече от необходимото. До този извод са стигнали учени от няколко американски центъра по контрол и профилактика на различни заболявания. Високата доза неизбежно води до проблеми със здравето.
Опасната граница
Излишъкът на белтъци е по- опасен дори от прекомерните мазнини – колкото и да е некрасиво натрупването на запас от мазнини, то вее пак е безопасно, поне до определена степен. А в нашето тяло няма място и начин за съхраняване на излишни протеини. Остават два варианта: или да се извеждат от организма (което означава с времето да се износват бъбреците и черният дроб), или да се превръщат Именно в мазнини. Професор Гейл Батърфийлд, директор на Медицинския център в Пало Алто (Калифорния, САЩ), смята, че проблемите започват тогава, когато протеиновата храна надвишава 30% от дневната дажба.
- Според учените от Пало Алто подобен порцион Неизбежно води до напълняване.
- Изследователите от Медицинския център на Вашингтонския университет предполагат, че висо- копротеиновата диета може да е сред причините за някои видове рак.
- Специалистите от университета „Крейтън“ в Омаха (Небраска, САЩ) свързват увеличеното потребление на месо и яйца с риска от развитие на остеопороза.
Бобови храни вместо месо
Да се демонизират животинските белтъчини и да се преминава към вегетарианство невинаги е правилният изход. Става дума за това, че растителните и животинските белтъчини са с различен аминокиселинен състав. Осем незаменими аминокиселини, които задължително трябва да постъпват с храната, се съдържат само в животинските белтъчини. Най-наситено е съдържанието им в яйцата и млечните продукти. Тоест, вегетарианците, които са се отказали от месото, но употребяват мляко и яйца, получават всички необходими аминокиселини. Но за хората, които не ядат яйца и месо, са възможни проблеми. Хубавото е, че някои видове растения са близки по състав до белтъчините с животински произход.
- На първо място в този списък са бобовите – соя, фасул, грах, фъстъци.
- Голямо количество незаменими аминокиселини има в спанака.
- Достатъчно богат по състав е картофеният протеин.
- В ядките и семената има не само пълноценен белтък, но и качествени мазнини.
В нашите условия строгото вегетарианство е практически невъзможно. Нямаме традиции и навици. Например бобовите храни са по-скоро екзотика – в съвременния порцион те присъстват по-рядко, отколкото преди десетилетия. Ядките също не са ежедневно в менюто ни. Пък и пълноценната вегетарианска храна е доста по-скъпа от обичайната. За да се събере достатъчно количество аминокиселини,; асортиментът от растителни продукти трябва да бъде невероятно широк. Затова трябва разумно да спазваме баланс между животинските и растителните протеини.
Балансирана формула
Ето ги и добрите новини: повечето изследвания, чиито резултати говорят за протеиново предозиране, обикновено са правени в САЩ. За средностатистическия българин ситуацията изглежда доста по-добре. Ако, разбира се, не се храним три пъти на ден с фастфууд или пък менюто ни не прилича на кралска трапеза. Формулата на идеалния белтъчен баланс изглежда така: 1 г белтък на всеки килограм от вашето тегло, при това само половината – с животински произход. Мъжете се нуждаят от 65-177 г белтък на денонощие, а жените – от 58-85 г. Максималната доза е подходяща за по-младите и физически активни организми. При по-слаба физическа активност и възраст над 50 е подходяща минималната необходима доза. Не е препоръчително да преяждате с месо по- добре го съчетайте със салата. Месото на трапезата ви не е проблем, ако освен него на масата има много зеленчуци и плодове.
Колко протеини има в храните (в грамове за 100 г продукт):
- Телешка пържола – 42
- Риба тон – 40
- Пилешки гърди – 30
- Шницел – 28
- Пилешко бутче – 20
- Филе треска, хек – 22
- Свински котлет – 22
- Извара – 15
- Сирене, кашкавал -15
- Мляко (1 чаша) – 8
- Яйце (1 бр.-) – 6
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!