Храните изобилстват от полезни съставки могат да забавят естествения ход на нещата и да ни помогнат да останем здрави и тонизирани
Онколозите се дразнят, когато се говори за храни с противораково действие и не смятат, че храната има такова решаващо значение за превенцията. Наистина определен тип хранене не може да гарантира, че никога няма да се разболеем от рак, но може значително да намали рисковете.
Как може да се попречи на дефектните клетки да се превърнат в ракови? Първо трябва да се окаже съпротива на два процеса, които благоприятстват тяхното нарастване и разпространение – възпалението и формирането на нови кръвоносни съдове (ангиогенеза). Другият фактор е добре функциониращата имунна система.
Най-важната стъпка към осъществяването на тази програма е да се прекрати употребата на рафинирана захар и бяло брашно. Захарта не води директно до рак, но предизвиква усилено производство на инсулин и на провъзпалителния фактор на нарастване.
Трябва от менюто да се премахнат всички подсладени напитки и да се подберат захари с нисък гликемичен индекс. Втората важна цел е консумирането на повече омега 3 (орехово и рапично олио, мазни риби), защото те имат противовъзпалително действие.
В същото време е добре да се намали приемът на омега 6 мазнините (слънчогледово, царевично, соево олио), защото те благоприятстват възпалителните процеси. Соята под формата на тофу или кисело мляко съдържа изофлавони (фитоестрогени), които намаляват образуването на нови кръвоносни съдове.
Зеленчуците съдържат съставки, които усилват деленето на имунните клетки и забавят растежа на раковите клетки: става дума за сулфорафана на зелето, серните съединения на чесъна, лука и праза, антиоксидантите на каротина и ликопена. За силни бели кръвни телца се препоръчва чинията да се съседи от 80% растителна храна и 20% животинска. Трябва да се консумират най-различни плодове и зеленчуци – тяхната сила е именно в разнообразието и съчетаването помежду им.
Биохраните по-добри ли са?
Не непременно. Биопродукцията е нещо хубаво за планетата и за здравето, но не е доказано, че сред тези, които се хранят с биохрани, има по-малко случаи на онкологични заболявания.
- Сливи – Съдържат противоракови молекули и са по-евтини от червените плодове.
- Нектарини
- Орехово олио – Благоприятно съотношение на омега 3 и омега 6
- Зелен чай – Противовъзпалителен ефект. Пият се три чаши между храненията.
- Акациев мед – Сравнително нисък гликемичен индекс.
- Многозърнест хляб – Овесът, ръжта и ленът забавят усвояването на глюцидите от житото.
- Лимонова вода с мащерка – Флавоноидите на цитрусовите плодове са противовъзпалителни.
- Розмарин – Екстрактът от розмарин намалява риска от метастази и засилва ефекта на химиотерапията.
- Тофу – Доставя растителни протеини.
- Маслини – В лабораторни условия полифенолите и олеиновата киселина на маслината влияят на ракови клетки от тумори на гърдата, дебелото черво и матката.
- Грозде – Ресвератролът, съдържащ се в гроздето, има противозъпалително действие.
- Куркума – Силен противовъзпалителен ефект.
- Филе от аншоа, мариновано – Източник на омега 3.
- Пресен чесън – Регулира нивото на инсулина.
- Праз – В лабораторни условия показва мощен противораков ефект.
- Зелен лук – Въздействие, подобно на това на праза.
- Сурово цвекло – Също като праза и зеления лук.
- Червено зеле – Консумира се сурово или бързо приготвено. При висока термична обработка то губи противораковите си съставки.
- Гъби – Стимулират имунните клетки
- Ягоди – Елагичната киселина на червените плодове потиска образуването на кръвоносни съдове.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!