Бъбречнокаменната болест обикновено протича без симптоми до момента, в който камък тръгне по един от каналите на пикочния мехур.
Първият симптом е болката, след това се появява кръв в урината, усеща се тежест в областта на корема, в слабините и в кръста. Болките или са леки, или стават не- поносили в зависимост от големината на камъка. Ако камъните са миниатюрни, те просто се изхвърлят навън заедно с. урината и с това проблемите свършват. Но ако камъкът е по- голям и заседне някъде по каналите, болката става непоносима. Заедно с нея на болния започва да му се гади, повръща, започва обилно да се поти, докато най-накрая го втресе и вдигне температура. Това е периодът, в който няма как да не се потърси спешна медицинска помощ. Ако все още не се е стигнало до оперативна намеса, лекарят предписва лечение чрез медикаменти или литотрипсия. Разбира се, колкото и добре да са изчистени камъните няма гаранция, че те няма да се появят отново. За да се избегне такъв проблем е необходимо да се пят много течности – от 2 до 3 литра, да се засили консумацията на храни, като фасул, орехи, шипки и моркови. Добре е да се избягва консумирането на храни, които са наситени с оксалатни соли – фъстъци, шоколад и др.
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook и станете наш приятел, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
За Lekuva.net – в-к „Доктор”
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!