Названието на това популярно бобено растение идва от сладкия му вкус. Билката е много популярна както в Азия, така и в Европа заради силния си отхрачващ ефект.
Използва се при направата на много отвари против кашлица, особено за деца. За първи път за лечебните свойства на билката се споменава в древния пътеводител в китайската медицина „Трактат за тревите“, написан 3000 години преди новата ера. И тогава, и сега коренът се включва в състава на множество лекарства. В Тибет смятат, че в сладкия корен се крие тайната на дълголетието и той „подпомага появата на шестото чувство.“ Билката била широко полярна в Асирия и Шумер, откъдето растението се разпространило и в Древен Египет, а оттам и в Европа. В Индия използвали билката при лечение на различни очни болести и дори като средство за подобряване на зрението. Коренът повлиява добре работата на различни системи в организма, в това чисто сърдечносъдовата и нервната.
В корейските рецепти сладкият корен е включен в състава на лекарствата за борба с туберкулозата, както и при терапията на различни нервни заболявания и захарен диабет.
В българската народна медицина сладкият корен е изключително популярен. Хората го наричат още и женско биле, което е известно със своето успокояващо и противовъзпалително действие. Екстрактът от билката притежава антихистаминни и антиалергични свойства, регулира водно-солиевия обмен. Сладникът, както наричат още сладкия корен у нас, действа като стимулант на надбъбречната кора и панкреаса. Любопитното е, че Русия преди 120 години е била основен износител на билката за цяла Европа.
През 80-те години на XX век британските изследователи открили ново свойство на сладкия корен. Включили го като основна съставка на препарат за лечение на язва на стомаха и на дванадесетопръстника.
В традиционната медицина екстракт от билката присъства в повечето сиропи за всякакви видове кашлица. С годините все повече се разширява сферата за използването на сладкия корен. Скоро той започна да се използва и в гастроентерологията, при комплексна терапия на остри и хронични заболявания на ухото, носа, гърлото, както и в стоматологията. Най-новото приложение на женското биле е в козметиката, тъй като коренът съдържа натурални компоненти, които имат моментално въздействие при възпалена и зачервена кожа. До голяма степен неговото въздействие върху епидермиса напомня това на кортизона, но няма неговите нежелани ефекти.
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!