Интервю с доц. д-р Николай Петков д.м. – Завеждащ отделение по УНГ болести, УМБАЛ „Света Анна”.
Какво представляват инфекциите на ГДП и кои са причинителите?
Инфекциите на ГДП се причиняват най-често от рино- и аденовируси, както и от вирусите на грипа (от рода Influenzavirus на семейство Orthomixoviridae).
Характерните симптоми на тези инфекции се появяват след инкубация от един до три дни. Клиничната проява е най-често покачване на температурата, болки в гърлото, трудност при преглъщане, кашлица, запушване на носа, не винаги съпроводено от секреция. Към тези симптоми се прибавят болки по мускулите, главоболие, а понякога и подуване на шийните лимфни възли.
Колко често се срещат и коя част от населението се засяга?
Характерно за тези заболявания е, че се развиват през есенно-зимния сезон, когато нивото на имунният праг спада. Засягат се най-често млади и много възрастни хора. При младите причината е попадането им в големи колективи (училища, университети, работно място), където обменът на инфекциозни агенти по въздушно-капков път нараства многократно. При възрастните е обратното – затворени по домове, с нисък имунен праг, при ограничена слънчева светлина, те са предразположени към различните форми на вирусни инфекции.
До какви усложнения могат да доведат острите респираторни инфекции на ГДП? Усложненията могат да се разделят на две групи – такива, които засягат млади хора, и такива, които се появяват при възрастни. При младите доминират отити, синуити, ларинго-трахеити. При възрастните усложненията могат да бъдат много по-тежки – инфекциозни миокардити, тежки бронхо-пневмонии, вестибуларни и слухови нарушения, гломерулонефрити. Естествено, това има своето обяснение. Имунната система при младите е по-силна и ограничава инфекцията.
Какво лечение да се прилага при наличието на остра респитраторна вирусна инфекция?
В началото на страданието може да се ползват антипиретици (противотемпературни средства) и обезболяващи медикаменти. Подходящи са локалните средства като капки за отпушване на носа, назални спрейове и физикални процедури (лъчиста електрическа топлина, електрическа възглавница, загрята торбичка с морска сол и пр.). Ако до 24-48 часа не се постигне лечебен ефект, а се появи болка в областта на околоносните кухини, ушите, окото, гърлото или ларинкса, намесата на УНГ-специалист е задължителна. Той ще прецени необходимостта от включване на антибиотици и други медикаменти, както и извършването на допълнителни изследвания и консултации с други специалисти (интернист, инфекционист).
Какви мерки препоръчвате за предпазване от острите вирусни респираторни инфекции?
През последните години се наложиха няколко противогрипни ваксини. Поради голямата биологична изменчивост на вирусите, те не винаги са ефективни. Не всеки е подходящ за тези ваксини. Преди да се ваксинира, човек трябва задължително да се консултира със своя лекуващ лекар.
Съблюдаването на хигиенно-хранителни норми е много важно за предпазване от вирусните инфекции на ГДП. Препоръчват се движение, по възможност на чист въздух (туризъм в планината, разходки в парка), избягване съприкосновението с големи човешки колективи. Храненето също играе важна роля. То трябва да бъде богато на плодове, зеленчуци и белтъци.
По съвет на личния лекар могат да се ползват медикаменти, стимулиращи имунната защита.
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook и станете наш приятел, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!