В началото на годината здравното министерство промени наредбата, с която регламентира организацията на работата в аптеките. С промените беше разрешена онлайн търговията с лекарствени продукти – практика, която функционираше и до момента, без какъвто и да било регламент. Въпреки общото мнение, че такава наредба е нужна обаче оказа се, че никой в бранша не е доволен от разписаните промени. Според аптекарите, законни интернет-аптеки още дълго няма да има. За сметка на това функциониращите и в момента може да бъдат засегнати, тъй като вече подлежат на контрол и санкции.
От здравното ведомство все още не са обяснили и разтълкували промените публично. Стана ясно обаче, че те са били инспирирани от миналогодишните удари на антимафиотите: през 2011 г. бяха спрени няколко сайта, продаващи фалшиви лекарства. Най-често сайтовете предлагаха фалшиви полови стимуланти, но в продуктовата им листа попадаха и редица билкови продукти, както и „уникални”, според описанията си в съответния сайт, , лекарства за превенцията рак например.
-Г-н Ненчев, как ще коментирате наредбата?
– Изискванията за онлайн продажба на лекарствени продукти без лекарско предписание са много добре разписани. Има обаче един парадокс – в евро-директивата и във всички европейски страни се говори на онлайн аптека. В България, това, което ще имаме на практика, са онлайн дрогерии. Какво имам предвид – в ЕС лекарствата, които могат да се продават в дрогерии са 2-3% от всички лекарствени продукти на пазара. Докато в България всички медикаменти без лекарско предписание са разрешени за продажба в дрогерии. Така че аз не виждам кой ще си направи труда да регистрира интернет-ап- тека, след като много по-просто е да се извади разрешително за дрогерия и след това да се направи интернет-филиал на тази дрогерия. Водихме разговори с министерството и се разбрахме, че ще бъдат направени промени в закона, за да се ограничи спектърът на медикаменти, които се продават в дрогериите.
– В момента колко се продават?
Не мога да кажа точно, но около 40% по груби сметки от лекарствата у нас могат да се продават в дрогерии.
– Съществува ли риск за пациента при онлайн покупка на лекарства?
Съществува, разбира се. Много от лекарствата, които до вчера са били по лекарско предписание днес са без. Но това не е променило действието им, не е намалило страничните ефекти. Разликата е, че при така разписаната нормативна наредба всеки може да си ги купи без да се посъветва с какъвто и да било специалист.
– Можете ли да дадете пример, кои лекарства биха били опасни за продажба по този начин?
– С търговски наименования не може, както знаете, но най-общо това са лекарствата за деца, и тези лекарства, които – вече споменах – съвсем до скоро са били по лекарско предписание. В Европейския съюз все повече компании подават документи лекарствата им“ да минат пререгистрация като продукти „без лекарско предписание”. Така че за безопасността на пациента е много важно контролът над тези лекарства да става по-голям. Ние сме разработили предложение до Министерството на здравеопазването кои лекарствени групи трябва да се следят с по-голямо внимание.
-И в момента има аптеки, те законни ли са?
– Не мисля. В Наредба 28 има доста изисквания и трябва сериозна подготовка, за да бъдат спазени. Не мога да си представя как тези онлайн аптеки са ги изпълнили.
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook и станете наш приятел, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!