Хората с екзема и дерматит имат увреждане на кожната бариерна функция – „лепилото“ на нашата кожа
Нарушената бариерна функция при дерматит и екзема прави кожата по-чувствителна и по-податлива на инфекции и сухота.
Кожните заболявания често изискват продължително лечение. Терапията за някои дерматологични заболявания, като дерматит и екзема, включва хормонални лекарства. Не всички пациенти са склонни да използват такива препарати. Оказва се, че витамините имат положителен ефект върху здравето на кожата. Сред тях е рибофлавин (витамин B2).
Витамините са група органични вещества, които се намират в малки количества в клетките и служат като катализатори на голяма част от биохимичните реакции, които се случват в човешкия организъм. Почти всички дефицити на витамини са придружени от различни промени в кожата. Витамините и техните комплекси се използват за имуномодулираща терапия и лечение на голяма част от кожните проблеми, с които може да се сблъска човек.
Рибофлавин в дерматологията: при екзема и атопичен дерматит
Трябва да уточним, че и двете заболявания се проявяват с подобни симптоми (зачервяване на кожата, сърбеж, подуване, обрив).
Екземата и атопичният дерматит се причиняват от подобни алергени и се лекуват с едни и същи лекарства.
Често срещан метод за лечение на дерматит и екзема е външната употреба на глюкокортикостероидни лекарства (GCS). Но не всички пациенти искат да използват хормони, дори и външно.
Витамин B2 помага при кожни заболявания
Рибофлавин (витамин B2) е водоразтворим витамин.
Функции на рибофлавина в организма:
• Свързан е с процесите на енергиен обмен.
• Рибофлавинът е част от ензимите на тъканното дишане. Участва в обмена на нуклеинови киселини, протеини, въглехидрати и липиди.
• Има благоприятен ефект върху процесите на растеж и регенерация на тъканите.
• Свързан е с обмяната на някои витамини.
• Активира фагоцитозата и меланогенезата.
• Насърчава производството на антитела.
Рибофлавинът подобрява:
• Липидния и въглехидратен метаболизъм.
• Функциите на нервната система, сърдечния мускул, мускулатурата на тялото.
• Зрението, като намалява умората на очите.
• Подобрява здравето на кожата, лигавиците, ноктите и косата.
При недостиг на рибофлавин
Липсата на витамин В2 се отразява негативно на метаболизма, но клиничните симптоми на неговия дефицит са редки. Това са различни промени в кожата. Типичен признак за дефицит на рибофлавин са напуканите ъгли на устата.
Критичният дефицит на B2 е свързан с нарушения в метаболизма на желязото, анемия и психични патологии. При липса на рибофлавин в организма настъпва бавно зарастване на раните и трофичните язви.
Лечение на кожни заболявания с витамин В2
Препаратите с рибофлавин (витамин В2) се предписват в комбинация с лекарства за псориазис, екзема, невродермит, атопичен дерматит и други кожни заболявания.
Рибофлавинът е необходим при продължително лечение с антибиотици, сулфонамиди, хормони, които се използват в дерматологията. Стимулиращите свойства на рибофлавина при трофични нарушения в тъканите, неговата помощ в механизма на регенерация се използват при лечението на изгаряния.
Хранителни източници на рибофлавин
• Черен дроб, херинга, пуешко и свинско месо.
• Сирене, яйца и черен хляб.
• Спанак, броколи, сушени кайсии, сини сливи, авокадо, боб, бадеми, както и други ядки и семена.
Източник: www.rupahealth.com
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!