Първо, всеки знае по нещо за нея, но то е само по слухове.
Второ, общоизвестни са слабите страни на тази ваксина: при 20 на сто от хората след ваксиниране не се формира имунитет. Между другото, тази цифра може да бъде подложена на съмнение, защото не е изключено човек да се е заразил от друг щам на вируса или към момента на ваксинирането вече да е бил болен. Инкубационният период при грипа, когато човекът вече е заразен, но симптомите още не са се проявили, е около седмица. А човекът дори и след оздравяването остава носител на вируса поне две седмици. Друг минус: противогрипната ваксина не защитава от острите респираторни Вирусни инфекции и другите вирусни заболявания, въпреки че като цяло ваксинираните хора боледуват по-рядко и при тях простудата протича по-слабо.
Трето, грипният вирус постоянно мутира. Всяка година се появява нов щам, за който се изисква друга ваксина. Сега се провежда изпитание на препарат от ново поколение. Разработен е от учени от Националния институт по алергии и инфекциозни заболявания в САЩ. Ваксината на бъдещето ще бъде способна да защитава.организма едновременно от.различни грипни щамове, включително и тези, които дори още не са се формирали и появили. Най-хубавото е, че е достатъчно човек да се ваксинира Веднъж, в детството и по необходимост още един път по-нататък В годините. Както например е с Ваксината против хепатита. Ако изпитанията преминат успешно, ще получим революционна новина само до няколко години.
ВНИМАНИЕ!
Учени от четири референтни центъра, разположени в Атланта, Лондон, Мелбърн и Токио, решават против какъв грип ще се ваксинираме през следващия сезон. Това се случва през февруари. През март се правят посевките на вирусите, след това ги разпращат на производителите. През април-май започва производството на ваксините. От май до юли тя преминава лабораторни изследвания, за да може към септември октомври да постъпи прясна противогрипна ваксина.
Полезно е да се знае, че за последните 15 години, само в четири случая учени и изследователи не са успели „да уловят“ истинския грипен щам.
За Lekuva.net – в-к „Доктор”
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!