Независимо от многобройните методи за профилактика и лечение, този проблем си остава актуален: Нека припомним, че причини за тях могат да бьдат варикозните язви, артериалните, смесените, посттравматичните, диабетните, невротрофичните и др. Неправилно започнатата терапия – както системна така и местна – може да доведе до хроничен процес и дори до разпространяване на гнойното огнище далеч зад пределите на първичната локализация. Често могат да се видят болни, при които -първите признаци на формираната венозна трофична язва отначало се наблюдават по ходилото, а след това вече се е разпростряла вьрху цялата повърхност на пищяла. В гнойно-възпалителния процес могат да се въвлекат не само кожата и подкожната тъкан, но и мускулите, и костите. Може би не знаете, но продължителното съхранение на трофична язва от каквато и да е локализация и произход може да доведе до развитие на онкологично заболяване. При лечение на трофичните язви винаги необходим комплексен подход, насочен преди всичко към отстраняване на основната причина – заболяванията, предизвикали раната. Иначе практически във всеки трети случай няма да се получи пълно заздравяване на язвата, а във всеки втори случай – след изписване от болницата се случва рецидив. Само в 15 на сто от случаите не се наблюдава рецидив след една година.
ВСЯКАКВА ТРОФИЧНА ЯЗВА ИЗИСКВА МЕСТНА ТЕРАПИЯ – За съжаление малко хора в днешно време могат да се лекуват в болнично заведение. На повечето се предписва консервативна терапия, лечението се провежда чрез превръзки с препарати и се вземат под внимание особеностите на заболяването, стадиите на процеса и видовият състав, на микрофлората.
При бактериологично .изследване освен определени микроорганизми се срещат и гъбични инфекции. И дори анаеробни микроорганизми – т.е. без спори – пептококи, пептострептококи и други. При такова количество причинители постоянно се запазва висок риск от развитие на сепсис.
Проучването за чувствителността на тези микроорганизми към различните антимикробни препарати често показва, че тези щамове са устойчиви дори към съвременните антибиотици с широк спектър на Действие. Изключение правят малък брой съвременни
ПОСЛЕДВАЙТЕ ПРЕПОРЪКИТЕ НА СПЕЦИАЛИСТИТЕ
Както и преди, своята висока активност запазват препаратите, съдържащи сребро – сребърен .нитрат, превръзки в чисто или йонизирано сребро, специален крем със сребро и други.
В същото време необоснованият прием на антибиотици и сулфаниламидни препарати във вид на прах често, водило развитие на тежки алергични реакции почти до смъртен изход. До 80 на сто от болните с трофични язви имат дерматологични усложнения като алергичен дерматит и екзема.
Използването на системни антибиотици без редовни контролни бактериологични изследвания, без да се назначат противогъбични препарати, често води до появяване на устойчиви микроорганизми и гъбички в раните. А това намалява шансовете за оздравяване,
Специалистите предлагат следния, според тях, ефективен метод. При остър възпалителен процес повърхността на язвата и околните тъкани се обработват с еднопроцентен разтвор на йодопирон.
В случай на непоносимост към йодните препарати се препоръчва друг разтвор. След това се налага тънък слой мехлем, в чийто състав влиза сребърен сулфатиазол. Този препарат е най-ефективен. Освен противомикробен ефект той оказва и ранозаздравяващо действие. Превръзката се сменя или ежедневно, или през ден, зависи от степента на овлажняване на раната.
ВНИМАНИЕ!
При лечение на болните е венозни трофични язви следва да не забравяте за задължителния компресионен еластичен бинт. Така с използването на специалния мехлем, за който споменахме току-що, се отстранява инфекциозният процес в раната, намаляват болките и, което е много важно – раната заздравява бързо.
За Lekuva.net – в-к „Доктор”
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!
Pingback: Струва ли си лечението с лазер? | Лекува нет