Първите свидетелства за заболяването се появили в средата на XIX век. 39-годишната Сара Нюрберн е била първата пациентка, при която се описва историята на заболяването. В края на 1844 8. тя се лекувала в лондонската болница „Св. Томас“ при д-р Солли. Болестта й се характеризирала с болки в гърба и крайниците; с аномална подвижност на костите и множествени счупвания. Лечението тогава се състояло в прием на опиати и хапчета на основата на ревен. Шест години след това през 1850-та, лондонският терапевт Уилям Макинтайър извършил важно описание на миелома. Необичаен случай, превърнал се в повод за детайлно изучаване станал с 44-годишния лондонски бакалин Томас Александър Мак-Бин. Д-р Макинтайър го наблюдавал от 1845 г. След като паднал на улицата пациентът започнал да се оплаква от болки в гърдите и отишъл на консултация при д-р Томас Уатсън, който заподозрял плеврит. Обаче болният получил силни болки в гърба, слабост и отоци по крайниците, които не преминали след традиционния прием от тогавашната медицина Прах с опиум. Това накарало доктора да се усъмни в правилната диагноза. Д-р Уилям Макинтайър направил изследвания на болния при известния патолог- химик Хенри Бенс Джонс, който стигнал до едно удивително откритие: той открил в урината на болния специфична белтъчина – „хидратиран диоксид“ на албумина, която впоследствие била наречена на негово име и досега се използва широко в диагностиката на множествения миелом. Приемайки под внимание аномалните счупвания и подвижността на костите на болния, учените решили, че той страда от злокачествено костно заболяване.
В ДНЕШНО ВРЕМЕ МНОЖЕСТВЕНИЯТ МИЕЛОМ Е НАЙ-РАЗПРОСТРАНЕНИЯТ ВИД РАК НА КРЪВТА
Чак през 1873 г. руският лекар Осип Рустицкий му дал съвременното наименование – множествен миелом. ТоВа заболяване се характеризира с безконтролен и безразборен растеж на плазмените клетки, които пречат за производството на нормалните кръвни клетки
и поради тази причина разрушават костите. А могат да предизвикат и увреждане на бъбреците. В днешно време множественият миелом е най-разпространеният вид рак на кръвта. Приведените до тук описания дават представа за естеството на протичане на миеломната болест, защото до средата на XX век не бил разработен нито един ефективен лечебен метод, а средната продължителност на живота при такива болни била 17 месеца. И чак през 50-те години на миналия век се появила надежда за пациентите с миелома: синтезът на сарколизин в Русия и неговия изомермелфалан в Англия позволили да се увеличи животът на болния до 3 години след поставяне на диагнозата.
Истински пробив в лечението на миелома се случи през 2000 г. Изобретиха иновационни препарати: имуномодулатори и инхибитори на апоптозата. Това позволи да се увеличи средната продължителност на живота на такива болни до 6-7 години, а в някои случаи, най-вече в САЩ и Европа – до 20 години. Там се приемат още по-съвременни лечебни [средства. За основен успех в лечението се смята подобряване качеството на живота: лечението с иновационни препарати помага на болните да съхранят работоспособността и социалната си активност.
ВНИМАНИЕ!
В Русия са регистрирани още два иновационни препарата, единият от които пак имуномодулатор. Но те все още не се прилагат масово нито в Русия, още по-малко в България. Надяваме се скоро и нашите болни да имат достъп до тези и другите, европейки иновационни препарати, които наистина подобряват качеството на живот на болните и удължават живота им след поставяне на диагнозата.
За Lekuva.net – в-к „Доктор”
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!