Обездвижване, затлъстяване, професионално обременяване… това са факторите, които водят до появата на разширените вени. Хроничната венозна недостатъчност (ХВН) е една от най- разпространените болести у нас. И една от най-омаловажаваните – всеки трети българин страда от нея, но 3/4 от болните не взимат никакви мерки…
Какво представлява заболяването?
Вените са съдовете, по които кръвта се движи към сърцето. Когато настъпят смущения в кръвоносната система, се нарушава венозния отток в долните крайници. Това може да доведе до появата на разширени вени (варикозна болест), усложнения като венозна тромбоза и др.
Кои са причините за възникване на венозната болест?
Основната е нарушение на нормалното функциониране на венозните клапи. Това предизвиква задържане на кръвта в кръвоносните съдове, което, от своя страна, причинява разтягане на венозните стени.
То се дължи на няколко фактора: намалената двигателна активност, следствие от заседналия начин на живот; наследствена предразположеност, при която се наблюдава слабост на съединителната тъкан; бременност, тъй като нарастването на плода притиска дълбоките венозни съдове и създава сериозно препятствие за венозния отток; професията – при хора, работещи през повечето време изправени; прекомерно излагане на топлина и злоупотреба с алкохол.
Какви са симптомите?
Те зависят от стадия на заболяването. Първите признаци са отоци и тежест в краката в края на деня. След това се появяват силни болки, чувство за затопляне и нощни спазми на мускулите. Могат да се появят и външни изменения на съдовете под формата на „звездички“, както и варикозни вени. Кожата в областта на глезените става суха и чувствителна към травми. Своевременната кон султация с лекар помага да се избегне развитието на трофични язви.
Как се лекува?
Преди всичко е необходима среща с лекар, който ще ви назначи подходящо лечение. Страдащите от венозна болест трябва да носят дълги или три-четвърти еластични чорапи, или да използват специални еластични бинтове. Съществуват съвременни и ефективни методи за противодействие на болестта. Под формата на медикаменти те имат за цел да укрепят венозната стена, да подобрят оттичането на лимфата и да защитят системата на микроциркулация на кръвта. Заедно с това значително намаляват болката, чувството за тежест в краката, отока и спират прогресирането на заболяването.
Кога се налага хирургична намеса?
Когато възможностите за други лечения са изчерпани. Тя се състои в отстраняване на вари козните вени. Правилно проведената операция гарантира излекуване. След операцията в продължение на 2 месеца е необходимо да се използват еластични превръзки и да се приема венотоничен медикамент.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!
Pingback: 10 стъпки към здрави крака | Лекува нет