Лятото полека-лека си отива, очакваме студеното време с тревога заради грипа – дали ще има епидемия тази година, доколко ще бъде опасна? Успокоителното е, че обикновеният грип се лекува успешно, ако, разбира се, това се извършва правилно. Но съществуват редица заблуди, които пречат на това правилно лечение. И те са свойствени за много от нас. Крайно време е да ги научим.
Заблуждават се тези, които смятат, че с аспирин може да се лекува грип. Единственото, за което може да помогне, е да облекчи донякъде следствието, а не да въздейства на причината. Не се подвеждайте по рекламите. Съществува само едно-единствено лекарство, което убива причинителя, всички останали т.нар. противогрипни средства не могат да го убият. Те оказват единствено симптоматичен ефект – да намалят температурата или да облекчат мускулните и костните болки. „Никога не трябва да приемате аспирин при грип – твърдят водещи медици. Той засилва хеморагичния синдром (повишава пропускливостта на кръвоносните съдове и кръвта попива или изтича в околното пространство). А това може да доведе до непредсказуеми последствия“.
Вероятно сме го споменавали и друг път, но сме длъжни да повторим.
че грипът не се лекува с антибиотици. Те не действат на вирусите. Лекарят ги назначава само ако се страхува от вторично усложнение след вируса.
А да се загряват ли краката? Ако сте повишили температурата, не го правете. Защото при висока температура сърцето бие по-бързо, а когато загреем и краката си, създаваме допълнително натоварване на сърцето. Същото важи и за инхалациите над варени картофи или лай- кова отвара.
А дали е толкова вредно да се боледува от грип? Това може да ви се стори доста странно, но го имайте предвид. Немски медици стигнали до извода, че понякога боледуването от грип е полезно. Те установили зависимостта между прекараните инфекциозни заболявания и степента на предразположеност към рак. Изследванията показали. че хората, които „не могат да се отърват“ от простуди, грип, ангини, значително по-рядко боледуват от рак на кожата. Вероятно това е свързано с особеностите на имунитета на предразположените към инфекции хора: организмът сякаш компенсира неспособността да се защити от обичайните инфекции и засилва защитните свойства на другите „фронтове“.
За Lekuva.net – в-к „Доктор”
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!