Внезапното спиране на сърцето – как да се избегне?

Преди всичко трябва да вземат мерки срещу „злокачествените“ аритмии

Аз съм на 65 годишна възраст. От няколко месеца имам екстрасистоли. В много издания съм чел, че хората, които имат подобни оплаквания могат да загинат от така наречената внезапна сърдечна смърт. Вярно ли е това? Как мога да се предпазя?
Иван ЯКИМОВ, Стара Загора

Уважаеми господине, отговорът на вашия въпрос съвсем не е лесен. По принцип внезапната сърдечна смърт е обособена като самостоятелна форма на исхемичната болест на сърцето (ИБС) неслучайно. Това е защото тази разновидност на болестта се разпознава единствено пост мортем, т.е. след настъпила смърт на пациента при положение, че при него не е подозирана до момента ИБС. За внезапната сърдечна смърт сме чували неведнъж. Не е новост за повечето читатели фразата: „Нищо му нямаше до вчера, е както се качваше в асансьора изведнъж изхърка и умря от инфаркт“. Факт е, че болшинството от тези случаи не се дължат пряко на инфаркт, а на тази форма на ИБС. Обичайно е, хора с високо кръвно налягане и няколко рискови фактора за ИБС могат да бъдат изложени на риск от тази форма на болестта, като причина за смъртта им да бъде злокачествена камерна аритмия, която нелекувана за минути може да доведе до смъртен изход.
От друга страна всеки човек с диагностицирана ИБС и особено ритъмната й форма също е подложен на риск, но все пак при него могат да се предприемат превантивни мерки за борба с аритмиите. Тоест във вашия случай най-важното е да попитате лекуващия си лекар какъв вид е аритмията ви и заплашен ли сте от злокачествени аритмии. Ако това е така, вие подлежите на системно лечение с медикаменти за поддържане на ритъма, чието предписване би трябвало да става само от опитен кардиолог. Това, което всеки един човек, който се притеснява, че има тази форма на ИБС би трябвало да провежда системно холтерово изследване на сърдечния си ритъм, за да може по този начин да се регистрират асимптомните видове камерни аритмии, които често могат да доведат до внезапна сърдечна смърт. Холтеровото изследване може да се провежда до 1-3 пъти годишно според наличието на оплаквания и терапевтичен успех.
От друга страна често пъти и при много пациенти това не възможно. За съжаление, билково или хомеопатично лекарствено средство за борба с аритмиите, причиняващи внезапна сърдечна смърт няма одобрено на световния пазар. С други думи трябва да се доверим на „химията“. Можем обаче да приемаме храни богати на магнезий, чийто недоимък напоследък се спряга широко с появата на малигнени камерни аритмии.
Д-р Николай Кичуков е кардиолог, при необходимост можете да го потърсят на тел. 032/633512 или на 088/8762634, е-mail: kichukov@hotmail.com

Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!

Това ще ви помогне

Специално подбрани от нас продукти, помагащи при описаните в статията здравословни проблеми.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *