Все повече стават инфектираните с хепатит В в цял свят, докато „болестта на мръсните ръце“, т.е. болните с хепатит А, намаляват, макар и постепенно.
Между тези два вируса обаче има съществени различия. Когато съобщава, че една трета от хората на Земята са инфектирани с вирусен хепатит, Световната здравна организация има предвид вирусен хепатит В. Но не всички инфектирани заболяват. Според масовата статистика заболяват до 50 милиона души годишно, от които 2 милиона умират. Този тип вирус единствен от всички предизвиква мълниеносна форма на болестта, когато чернодробните клетки умират за броени часове, а 90 на сто от тези „мълниеносни хепатити“ приключват със смърт на болния. Но тази форма се среща крайно рядко. С хепатит С ситуацията е друга. Тя не води до мигновена катастрофа: рядко се проявяват симптоми, а ако се появят, между тях няма жълтеница – по-скоро умора и неразположение. Хроничният хепатит прилича на руска рулетка – съдбата е безжалостна към един от всеки 5-6 болни – 20-30 години след заболяването болният развива цироза или рак на черния дроб. И още: при някои болни с хроничен хепатит С фаталните разрушения на черния дроб могат да настъпят след година, при други – след 20-30 години и да умрат от нещо съвсем друго.
Материалът е от в-к „Доктор”
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!