Ранното раздвижване след операция намалява риска от усложнения, както ще научим от написаното по-долу
Здравейте, предстои ми операция от апандисит и затова ви моля да публикувате повече информация за лапароскопското лечение на това заболяване. Аз продължавам да си мисля, че тази операция при мен не е наложителна, но лекарите настояват.
Васил Демирев, Нова Загора
Острият апандисит е едно от най-честите Възпаления в хирургията. Лечението е оперативно и се състои 6 премахване на възпаления израстък. Традиционната отворена операция се осъществява през 4-6 см разрез в долната дясна част на коремната стена.
При лапароскопската апендектомия хирургът работи през три малки разреза (два по 10 мм и един 5 мм). През единия в коремната кухина се вкарва оптика и на монитор се наблюдава некол- кократно увеличен образ на коремните органи. През другите два разреза се вкарват специални инструменти, с които се осъществява апендектомията. Лапароскопската операция има много предимства, но може да се окаже неприложима при някои пациенти. Това са случаи с напреднало възпаление. Преценява се по време на интервенцията и ходът на операцията зависи изцяло от опита на опериращия хирург. Принципно всеки апандисит може да бъде премахнат лапароскопски. Друга потенциална пречка за осъществяването на операцията е наличието на сраствания в долната част на корема, вследствие на предходни операции. Решението отново е индивидуално в зависимост от възможностите на хирурга. Перфориралият апандисит не е противопоказание за лапароскопско лечение. Дори напротив – лапароскопията позволява по-добра визуализация на болка или при липса на ефект от обезболяващите медикаменти веднага информирайте лекуващия лекар.
Ще възстановите нормалната си активност вероятно до края на първата седмица след операцията – това включва възможност за работа, шофиране, къпане, качване и слизане по стълби и т.н.
След изписване трябва да си запазите час за контролен преглед при вашия хирург – на втората и четвъртата седмица, третия и шестия месец и на края на първата година след операцията, предупреждават специалистите от в-к „Доктор”.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!
Хм доста интересни мнения има, но аз само едно не разбрах. За 6 сантиметра давате 1 седмица за възвръщане на нормалните функции на дадено тяло, ами при мен ситуацията е следната. Разреза беше 12 сантиметра и имах срастване с гной пред спукване, т.е. една малка част е изтекла в корема ми, но интересното в факта е, че продължителността на възстановяването ми е около 5 месеца, при които до момента са изтекли 3. И честно казано половината от разреза ме боли, другата половина не. та… моят въпрос е, кога да очаквам да мога да вдигам тежко спрямо фитнес, без да има риск да направя херния.
Pingback: Операцията на апандисит може да бъде избегната
Pingback: Болките, които не бива да пренебрегваме | Лекува нет