Здравейте, имам проблем, от онези, за които хората не споделят с приятели, защото не е „удобно“. Въпросът ми към вас е дали е трайно, безболезнено и без усложнения лекуването на хемороидите. Слушам много реклами по телевизията, чета разни статии и материали, но не мога да преценя. Аз, честно казано се страхувам. Проблемът ми все още не е толкова сериозен, за да не търпи отлагане и затова се колебая. Чувал съм и за някои неуспешни операции! Ето защо търся вашето мнение и съвет.
Веселин Попов, София
Симптомите при хемороидите са най-често кървене след изхождане, дискомфорт в аналната област до тъпа болка след изхождане, сърбеж около ануса, зацапване на бельото с изпражнения. Трябва да се отбележи, че това могат да бъдат и симптоми на други заболявания, сред които и някои злокачествени, затова наличието на тези симптоми налага преглед от хирург и понякога допълнителни изследвания, които отхвърлят или потвърждават наличието на съпътстващи заболявания.
Хемороидите се класифицират в четири стадия.
- Първи стадий са тези, които кървят след изхождане.
- Втори стадий са частично изпадащите извън ануса, но те се прибират спонтанно.
- Трети стадий са тези, които изпадат и трябва да бъдат прибирани с ръка, след което се задържат в аналния канал.
- Четвърти стадий са трайно изпаднали и дори прибрани, изпадат отново сами.
Възможностите за трайно лечение могат да бъдат разделени на две групи:
- Неоперативни процедури.
- Оперативни процедури,
Неоперативните процедури са: лигиране с гумени пръстени, деструкция чрез замразяване, склерозиране, инфраредкоагулация.
Оперативните процедури са изрязване на част или на цялата хемороидална тъкан, за което са разработени редица методи. Показанията за оперативно лечение са хемороиди в четвърти стадий и такива в трети, които не са се повлияли от консервативното лечение. Всички други могат да се лекуват с консервативни методи и е редно да се започне лечението от тях. Целта на лечението на хемороидите е да се премахнат симптомите, смущаващи нормалния живот на пациента, а не цялостното премахване на хемороидалната тъкан, когато това е възможно.
Материалът е от в-к „Доктор”
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!