ТОП методи, упражнения и билки за лечение на запек – успехът е гарантиран!

Това ще ви помогне

Специално подбрани от нас продукти, помагащи при описаните в статията здравословни проблеми.

Лечение на запек – какво помага?

Запекът е остро или хронично заболяване, при което движението на червата се извършва по-бавно от обикновено, а изпражненията са твърди и сухи и преминават трудно и болезнено. Въпреки индивидуалните различия, при липса на активно изпразване на червата в продължение на три дни при възрастните и четири дни при децата говорим за запек.

лечение на запек
Лечение на запек – какво помага?

Хората над 65-годишна възраст са най-уязвимата група. Заболяването обаче може да се наблюдава във всяка възраст и често се среща при хора, които потискат необходимостта от изпразване на червата. Това често се случва, когато децата започват да ходят на училище или на детска градина и се притесняват да поискат разрешение да отидат до тоалетната.

Въпреки че това заболяване рядко води до критично състояние, то може да предизвика:

– Обструкция на червата

– Хроничен запек

Хемороиди – група от разширени вени в подута тъкан около ануса

– Херния – излизане на орган през разкъсана мускулна стена

– Спастичен колит (колоноспазъм) – синдром на раздразнените черва (заболяване, характеризиращо се с редуващи се периоди на диария и запек)

– Зависимост от очистителни средства.

Хроничният запек може да е симптом на рак на дебелото черво (колоректален карцином), депресия, диабет, дивертикулоза (малки сакове в мускулите на дебелото черво), отравяне на кръвта с олово или болест на Паркинсон. Свръхдоза от упойващо вещество (кодеин от лекарство против кашлица или хероин) също може да причини запек.

При възрастни и инвалиди запекът може да е симптом на запушване (непроходимост) на червата – сериозно заболяване, при което фекалиите се струпват в долната част на дебелото черво. Когато няма отделяне повече от седмица, е необходима лекарска намеса.

Ако след прием на ново лекарство, витамин или минерална добавка се появи запек, както и в случай на наличие на кръв в изпражненията, промяна на режима на изхождане, висока температура или коремна болка, задължително трябва да се потърси лекарска помощ.

Какви са причините и симптомите?

Най-честата причина за запек е липсата на физическа активност, недостатъчно количество течности или приемане на храни, бедни на растителни влакна. Препоръчват се бобови растения, зърнени храни, плодове, сурови зеленчуци, ориз и пълнозърнест хляб.

Други причини за запек са аналното нацепване (разкъсване на лигавицата на ануса – фисура), хронично заболяване на бъбреците, рак на дебелото черво, депресия, хиперкалциемия (необичайно високо ниво на калций в кръвта), хипотиреоидизъм (непълноценно функциониране на щитовидната жлеза), заболяване, при което пациентът трябва да остане на легло, синдром на раздразненото дебело черво (колоноспазъм), небалансирано движение на червата поради алергия към определени храни и растения и стрес.

Запекът може да се прояви и като страничен ефект от:

– Алуминиеви соли в антиациди (противокиселинни средства)

– Антихистамини

– Лекарства против нервно разстройство

Аспирин

– Беладона – източник на атропин, използван за успокояване на спазми и разширяване на зеницата на окото

– Бетаблокери (медикаменти за стабилизиране на сърцебиенето, за понижаване на кръвното налягане и намаляване на болката в областта на гърдите)

– Лекарства за кръвно налягане

– Блокери на калциевите канали (лекарства за лечение при високо кръвно налягане, болка в гърдите, сърцебиене и удар, както и болести, които не са свързани със сърцето)

– Кодеин или опиати

– Диуретици (лекарства за стимулиране на уринирането)

– Хранителни добавки, съдържащи желязо или калций

– Наркотици (болкоуспокояващи лекарства, които формират зависимост и водят до промяна в настроението)

– Трициклични антидепресанти (за лечение на хронична болка, депр¬сия, главоболие и други болести)

Страдащият от запек може да има главоболие, да усеща корема си подут, да отделя твърди като камък фекалии, да кърви или да има болки по време на движението на червата. Бебетата със запек се напъват, плачат, свиват крачетата си към корема или се навеждат напред.

Как се лекува запек?

запек
Какво помага при запек?

Практикуващите алтернативни методи на лечение препоръчват на пациентите да пият много вода – 6-8 чаши дневно, да правят физически упражнения и да включат в диетата си разтворими и неразтворими фибри.

Разтворимите фибри включват пектин, лен и клей. Неразтворими фибри са индийският живовляк и триците от жито и овес. Пресните плодове и зеленчуци съдържат разтворими и неразтворими фибри и тъй като симптомите на запек се засилват от недостига на фолиева киселина, калций и магнезий, източниците на тези съставки – аспержи, спанак, магданоз и други тъмнозелени листни зеленчуци – трябва да станат част от ежедневното меню.

Плодовите сокове също помагат за нормалното движение на червата. Сорбитолът е естествена захар в ябълковия сок, която има слабителни свойства.

Друг начин за облекчаване е да се намаже коремната област с рициново масло и да се загрее с електрическа възглавница или бутилка с топла вода вечер в продължение на 20-30 минути. На малките деца се дава 1 супена лъжица царевичен сироп, разреден с топла вода.

Акупресура

Тази форма на безиглена акупунктура успокоява корема, освобождава напрежението и стимулира движението на червата в случаите, когато диетите и упражненията не успяват. Пациентът ляга, затваря очи и поема дълбоко въздух. В продължение на две минути лекуващият леко притиска една точка на около 5 см под пъпа.

Акупресура може да се приложи и на точка на външната страна на свивката на лакътя – LI11 (меридиан на дебелото черво) за 30 секунди, след което да се премине към свивката на другия лакът. За облекчение на запека процедурата може да се прилага до три пъти дневно.

Ароматерапия

Шест капки масло от розмарин и шест капки мента, разтворени в 30 г бадемово, маслиново или друг вид масло, се използват за разтривка на корема. Препоръчват се кръгови движения от дясната към лявата страна на корема. Масажът на крака от коляното към бедрото сутрин, вечер и преди ходене до тоалетната също може да облекчи състоянието.

Билколечение при запек

За лечение на запек могат да се използват различни билки. Лайка, корен от глухарче и репей действат като горчиви тоници и стимулират функционирането на храносмилателната и отделителната система.

Със слабително действие са билките сена и зърнастец. Те имат по-силно действие от горчивите средства и могат да предизвикат остри спазми. Когато се смесят с успокоителни, като копър или кимион, спазмите намаляват. При употреба на сена и зърнастец е необходимо да се следват указанията на опитен лекуващ, тъй като те имат странични ефекти и пациентът може да стане зависим от тях.

билки
Билките помагат при запек

В природата съществуват голяма група растения, които притежават добре изразено разхлабващо действие и намират широко ефективно приложение за лекуването на запек в ежедневната медицинска практика.

Според съдържащите се в тях активно действащи вещества с лаксативен ефект, растенията се подразделят на няколко под групи.

Това обособяване е свързано и с различията в механизма на действие на съставките, осъществяващи разхлабителния акт.

Зърнастецът, бителната зърника, африканската сена или майчин лист, сиротицата, луличката, христовият кръст спадат към най-многобройния и най-често използвания клас лечебни растения. Те всички съдържат сродни по характер химически продукти, които действат пряко на съдовите структури в стената на дебелото черво, като активират мускулатурата и повишават перисталтиката му. По този начин се осъществява желаният очистителен ефект. Необходимо е единствено да се съблюдава разликата в дозите за възрастните и за децата, съобразно телесното им тегло.

Друга група билки, чиито представител е културният лен, действат, като набъбват в чревния лумен /празната част на дебелото черво/ от течността в него.

По този начин те увеличават обема на съдържимото в червото, омекотяват консистенцията му и дразнят перисталтиката, което пък води до облекчаване на дефекацията.

Билки от рода на сладкия корен са представители на междинна група растения, която обединява механизмите на действие на предните две групи. Тази група растения усилват многократно чревната перисталтика и улесняват значително проблемите с дефекацията, като действат чрез усилено извличане на течности от чревната стена. Това води до дразнене на перисталтиката чрез голямото увеличение на течното съдържимов червата и до силно разреждане на консистенцията му. Такова растение е рицинът.

За запек е добре да се употребяват и растения едновременно със спазмолитичен, газогенен и противовъзпалителен ефект, които дават възможност за комплексно овладяване и лекуване на причините за възникване и поддържане на това страдание. Такива са лайката, мащерката, ментата, резенето, кимионът, копърът и анасонът.

Соколечение при запек

Специално при запека с най-добро слабително действие са сливовият, крушовият и ябълковият сок.

Можете да прило­жите следния вечерен регулатор на стомаха си: две ябълки без семената и една круша се нарязват на парченца. След това се изцежда сокът им и се изпива веднага, докато е още пресен. Ябълковият сок съдържа сорбит – неутрална захар, която има слабително действие. Понякога е достатъчно да изпиете вечер една чаена чаша ябълков сок и бързо ще справите със запека. В никакъв случаи не вземайте слабителни лекарства. Те травмират червата, лишават организма от важни минерални вещества, а при по-продължителна употреба стават причина за хро­ничен запек.

Всяка сутрин изпивайте на гладно една чаша топла вода. Движе­те се повече. Отделете малко повече време за закуската, за да бъде тя спокойна и приятна. Яжте повече пълноцен­ни биологични продукти – мюсли и едрозърнест хляб. На обяд се хранете със зеленчуци, картофи, ориз. Вечер яжте по-мал­ко и по-лека храна. Много полезни са зеленчуковите супи, приготвените на пара зеленчуци и млечни­те продукти.

Ето някои от най-препоръчваните плодови и зеленчукови сокове за облекчаване на запек:

–      Направете си компот от сини сливи, като сварите 5 пресни или сушени сини сливи в 250 мл вода за 10 минути. Изпийте водата и изяжте сливите сутрин на празен стомах.

–      В една чаша с хладка вода сложете 4 с.л. прясно изцеден сок от лимон и 1 с.л. мед. Изпийте сутрин на гладно за облекчаване на запека.

Рецепти за прочистващи сокове

Смесете всички съставки в блендер и изпийте на два или три пъти през деня:

плодов сок
Включете плодови сокове в менюто си

Зеленчуков сок
• ¼ от зелката
• 2 моркова
• 2 стръка целина
• 1 скилидка чесън
• 3 стръка магданоз
• 2 пащърнака
• 2 стръка копър
• 1 глава неголяма цвекло
• 1 ябълка

Сок от кръмно цвекло
• 4 листа от кръмно цвекло
• 1 ябълка
• 4 моркова
• ½ лимон, обелен
• 1 домат

Сок от спанак
• 1 връзка спанак
• 1 ябълка
• 4 моркова
• 1 стрък целина
• ½ лимон
• 4 репички

Сок с Кале (листно зеле, къдраво зеле)
• 5 листа от Кале
• 1 стрък целина
• 2 круши
• 1 лимон, обелен

Сок от моркови
• 3 моркова
• ½ чаша начупени броколи
• 1 ябълка
• 1 връзка магданоз
• ½ лимон, обелен

Йога при запек

Позицията коляно-гръден кош, за която се смята, че освобождава газове и стимулира коремните органи, включва следните движения:

– Изправено положение с ръце до тялото

– Повдигане на дясното коляно към гърдите

– Хващане на десния глезен с лявата ръка

– Придърпване на крака колкото може по-близо до гърдите

– Задържане в това положение 8 секунди

– Повтаряне на движението с левия крак

Позиция „кобра“ се прави до 4 пъти дневно:

– Легнете по корем с прибрани крака

– Поставете дланите малко под раменете, като държите лактите близо до тялото

– Вдишайте и повдигнете главата с лице напред, а гърдите остават върху пода

– Поддържайте контакт между пъпа и пода

– Гледайте колкото може по-нависоко

– Задръжте това положение 3-6 секунди

– Издишайте и свалете главата

Извиването на гръбнака е друг начин за облекчаване на запека, което се препоръчва да се прави ежедневно.

Релаксирането и медитацията също имат добър ефект върху храносмилателната система. Бавната и спокойна музика отпуска напрежението, което причинява запек.

Изпитани народни рецепти при запек

ленено семе
Лененото семе е доказан лек

Сутрин и вечер се вземат по две супени лъжици ленено семе или едро смляно заедно с 500 мл студена вода. Действието може да се подсили ако лененото семе смеси с плодово пюре (например от сливи) и се подслади с мед в съотношение едно към едно.

При хроничен запек се изяждат на гладно по 100- 150 г варено цвекло.

В продължение на три или четири седмици всеки ден се консумира от 200 до 300 г сурово сготвено кисело зеле с лечебна цел.

Редовно се взема по една чаена лъжица цели бели синапени семена, като се изпиват с 250 мл вода.

Студена баня на краката може да допринесе за ликвидиране на хроничния запек.

Висок леген или кофа се накисват със студена вода, така че поне половината от прасците да бъдат във водата. По време на банята краката трябва да се движат непрекъснато. След две минути банята се прекратява и краката се избърсват много добре.

Използва се билката човен, която се вади през късната есен или рано на пролет. Корените се измиват добре и се изсушават. Нарязват се по дължината им. Една чаена лъжица наситнен корен от човен се вари десет минути в 500 мл вода. Охладената отвара се прецежда и се пие по една кафена чаша три пъти на ден преди ядене.

Корен от зърнастец 50 г, корени от ревен 30 г, листа от майчин лист 60 г се наситняват и се размесват добре. Две чаени лъжици от сместа се заливат с 250 мл вода. Киснат четири часа и течността се прецежда и се изпива сутрин на гладно.

Източници: health.com,webmd.com,patient.info,wikipedia, Pixabay.com

Бодилакс – бързо решение при запек! 

Бодилакс е 100% натурален продукт! Съдържа кори oт зърнастец, корени от ревен, листа от касия, плодове от резене, ленено семе, казанлъшка роза, плодове от анасон.

Бодилакс
Бодилакс е 100% натурален продукт! Препоръчва се при запек и излишни килограми!

Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!

Това ще ви помогне

Специално подбрани от нас продукти, помагащи при описаните в статията здравословни проблеми.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *