Черен дроб и заболявания на черния дроб – същност, видове, причини за появата. Рискови фактори и усложнения. Чернодробна стеатоза. Хронични и вирусни хепатити. Лечение. Употреба на хепатопротектори.
В здравната поредица на CredoWeb.bg гостува д-р Катя Тодорова, гастроентеролог в МБАЛ „НиаМед“ в град Стара Загора. Заболяванията на черния дроб са една голяма група. Те влияят върху качеството на живот, върху самочувствието и работоспособността на пациентите.
Видове заболявания на черния дроб:
Заболяванията на черния дроб се проявяват вследствие действието на различни причини, които довеждат до увреждане на черния дроб в различна степен. Например, дали пациентът употребява медикаменти и други препарати; дали има друго основно заболяване и съпътстващи заболявания; дали „има среща“ с някакви вредни и опасни вещества, като хронична алкохолна злоупотреба и токсични вещества в работната среда; дали има заболяване от вирусни хепатити от групата на В и С.
1 – Чернодробна стеатоза
Най-лекото увреждане на черния дроб. Приема се като първи стадий на увреждането. Известна е още като стеатохепатит. Проявява се при захарен диабет, защото е нарушена обмяната на веществата, а също така при отлагането на мазнини между чернодробните клетки. Аналогично е положението и при затлъстяването.
Хроничната алкохолна зависимост довежда до чернодробна стеатоза. Алкохолът е сериозен проблем за България, защото у нас консумацията на концентрат е изключително голяма, както и в Русия.
При появата на чернодробната стеатоза все още не е нарушена целостта на чернодробната клетка. Ако това заболяване бъде установено навреме и бъдат предприети необходимите хигиенно-диетични и лечебни мерки, процесът е обратим и черният дроб може напълно да се възстанови, обяснява д-р Тодорова.
2 – Хроничен хепатит
При втория етап, от увреждането на черния дроб, мембраната на чернодробните клетки е засегната. Окислението от свободните радикали допълнително уврежда чернодробните клетки. Хистоморфологично се отчита възпаление на черния дроб. Започва проявата на странични ефекти като завишени чернодробни ензими, дискомфорт и болка.
3 – Хронични и вирусни хепатити
Вирусът на хепатит В или С, както и Делта вирусите попадат в кръвта и се размножават. Това размножаване довежда до лезия на чернодробните клетки. В един по-продължителен период се образува чернодробна цироза или рак на черния дроб.
Употреба на хепатопротектори:
Хепатопротекторите имат мощно действие, като главната им задача е да укрепи мембраната на хепатоцита. Укрепената мембрана не позволява да се разрушават клетките на черния дроб и да се развива чернодробна цироза.
На пазара предлагат различни хепатопротектори. По свои лични наблюдения за положителното влияние върху пациентите, д-р Тодорова препоръчва употребата на Хепасейв S плюс.
Цитираният хепатопротектор е обогатен с витамини от групата на В – В1, В2, В6, В12. В чернодробните клетки протичат процеси на разграждане и изграждане. При мастна, въглехидратна и белтъчна обмяна е задължително клетката да функционира правилно. Това е възможно благодарение на витамините от групата В.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!