Бъбречните заболявания при децата – същност и причини за появата. Видове бъбречни заболявания. Диагностициране с помощта на антенаталната ултразвукова диагностика. Лечение на бъбречните заболявания при децата
Българската бъбречна асоциация излезе със статистика, която показва, че през последните години заболяванията на бъбреците значително нарастват.
Бъбречно-каменната болест при деца до 14-годишна възраст се среща в около 10% от всички деца, страдащи от бъбречните заболявания. По тази причина в здравното предаване на ТВ „Черно море“ „Да бъдем здрави с д-р Иванов“ гостува доц. Димитричка Близнакова.
Доц. Близнакова е детски нефролог и тя коментира какви са проблемите с пикочо – отделителната система при децата. През последните години детската патология при бъбречните заболявания значително нарасна, обяснява доц. Близнакова.
Причините за поява на бъбречно-каменни заболявания са:
1 – Начин на живот;
2 – Начин на хранене;
3 – Фамилна предразположеност и обремененост;
4 – Късно поставяне на диагнозите довеждат до големи усложнения в бъбречните заболявания;
5 – Лоша хигиена в детските градини и в училищата;
По време на бременността бъбреците на бебето се намират ниско до пикочния мехур. С течение на времето те се изместват нагоре (мигрират) към поясната област. Ако тази миграция не се извърши поради някакви механични или физиологични причини, в бъдеще ще причинят огромни проблеми на пациентите.
Бъбречните заболявания биват следните видове:
1 – Вродени аномалии на отделителната система;
Около 30% от всички бъбречни заболявания са вродени. Бъбреците се оформят от 17 до 20 гестационна седмица.
Когато бъбреците имат проблеми, те могат да бъдат диагностицирани, благодарение на антенаталната ултразвукова диагностика.
Проблемите с бъбреците, пикочопроводите и пикочния мехур могат да бъдат открити още в утробата на майката. Има много тежки заболявания като Синдром на Потър – двустранна бъбречна агенезия – липсват бъбреците в организма на бебето в утробата, прави се родоразрешение. Вродена хидронефроза.
2 – Инфекции на пикочните пътища;
Задържането на урината – застой на урината е предпоставка за развиване на множество инфекции на бъбреците. Редовното уриниране предпазва отделителната система от инфекции.
3 – Нефролитиаза;
4 – Перинефрити;
5 – Остра бъбречна недостатъчност;
6 – Хронични бъбречни заболявания;
Проблеми може да има на ниво легенче – пикочопровод. На второ място – уретери – пикочен мехур. На трето място обструкцията може да бъде на ниво уретер. Обструктивна уропатия – клапите не работят добре и това позволява урината да се върне назад от пикочния мехур към бъбреците. Тя може да се превърне в хронично бъбречно заболяване.
Лечение на бъбречните заболявания:
1 – Медикаментозно;
2 – Външно разбиване;
3 – Инструментално третиране;
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!