Нормалната телесна температура при децата и възрастните е от 36,4 °С до 37 °С.
При заболяване тя може да се повиши до 39 °С или повече. При преохлаждане (хипотермия) температурата може да спадне дори под 35 °С. Както цифровите, така и живачните термометри крият опасности, ако пациентът ги захапе здраво и се счупят. Затова НИКОГА не измервайте температурата в устата с живачен термометър.
Медицински термометри
Години наред обичайните медицински термометри за домашно ползване бяха живачни. Напоследък те все по-често се изместват от електронни цифрови термометри, тъй като по-бързо отчитат температурата.
КАКВО ТРЯБВА ДА СЕ НАПРАВИ
Обяснете на пациента какво възнамерявате да правите и се погрижете да седне или легне удобно.
При живачен термометър най-напред свалете живака под 35 °С по скалата. Подсушете подмишницата и поставете термометъра там. При електронен цифров термометър натиснете бутона „ВКЛ“. Поставете измервателния сензор под езика на пациента или според приложението на модела и го помолете да не затваря плътно уста.
Извадете живачния термометър след четири минути и отчетете температурата, като държите термометъра на височината на очите. Ако използвате електронен термометър, съблюдавайте съответното ръководство за експлоатация.
Лентов термометър
Този тип термометри е практичен за използване при бебета и малки дeца. Някои модели отчитат температурата в цветове, други в цифри. Ако детето е неспокойно и трябва да го държите на коленете си, температурата може да бъде отчетена и в огледалото. Все пак този тип термометри не са така точни като стандартните медицински термометри.
КАКВО ТРЯБВА ДА СЕ НАПРАВИ
Обяснете на детето какво възнамерявате да правите и се погрижете да легне или да седне удобно.
Най-добре е да го вземете на коленете си.
Хванете термометъра в двата края и го поставете на челото на детето. Притиснете лентата в това положение за 15-30 секунди.
Появилите се цветове (или цифри) отчитат измерената температура. Имайте предвид, че те ще се променят веднага щом свалите лентичката от челото на детето. Запишете измерената стойност, избършете термометъра с кърпа и го поставете обратно в кутийката му.
Електронен термометър (ушен)
Този тип термометри най-често намират приложение В болниците. Измерват телесната температура в ухото за секунди и с голяма точност. Поради голямата бързина на измерване те са идеални за бебета, много подвижни малки деца и тежкоболни.
КАКВО ТРЯБВА ДА СЕ НАПРАВИ
Обяснете на детето какво възнамерявате да правите и се погрижете да легне или да седне удобно.
Най-добре е да го вземете на коленете си.
Поставете един от накрайниците за еднократна употреба (доставя се с термометъра) върху измервателния сензор. Натиснете бутона „ВКЛ“ и следвайте инструкцията за експлоатация. Изтеглете ушната висулка на пациента леко назад и нагоре, след това внимателно поставете сензора в ушния канал.
Изчакайте сигнала, указващ, че измерването е приключило. Извадете термометъра и отчетете температурата. Тъй като става въпрос за накрайник за еднократно приложение, не е нужно термометърът да се почиства. Няколко минути след употреба той се изключва ав- томатично.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!