Най-голямата опасност за пострадалия при отравяне с газ е вдишването на въглероден оксид.
Той се съдържа в отработените газове, но може да се изпуска и от дефектен газов котлон. Въглеродният оксид може да доведе до сериозни последици и дори до смърт. Особено опасно е, че газът няма мирис и първоначалните симптоми при отравяне с газ се разпознават трудно.
ОПЛАКВАНИЯ
- главоболие и гадене
- обърканост, безпокойство, поведение като при опиянено състояние
- проблеми с дишането или липса на дишане
- ненормален цвят на кожата, напр. блед, синкав или розовеещ (поради въглеродния оксид)
КАКВО ТРЯБВА ДА НАПРАВИТЕ
Повикайте незабавно „Спешна медицинска помощ”.
Не включвайте електроуреди и не палете лампите. Съществува опасност от евентуална експлозия, при което настъпва отравяне с газ. Ако пострадалият е в затворено помещение, отворете всички врати и прозорци, като не се излагате на риск. Ако той е в съзнание, помогнете му да излезе от обгазеното помещение на чист въздух.
Ако пострадалият не е в съзнание, изтеглете го със спасителния захват на чист въздух. Поставете го да легне на една страна и освободете дихателните пътища. При необходимост започнете реанимация.
Ако пострадалият е в съзнание, изчакайте, докато се възстанови на чистия въздух. Останете близо до него до идването на екипа на „Спешна медицинска помощ“ и следете за промени в състоянието му.
Задух, предизвикан от удар
Удар или блъскане в горната част на корема, в областта на слънчевия сплит – възел от нервни влакна в задната част на коремната кухина, може да има временни последствия. Въпреки че е болезнено и обезпокоително, това състояние на затруднено дишане отшумява бързо.
ОПЛАКВАНИЯ
- дихателни проблеми
- гадене
- болки в корема
ЗА КАКВО ТРЯБВА ДА ВНИМАВАТЕ
- нарушен говор
- гадене или повръщане
- проблеми с кръвообращението
- влошаване на общото състояние
- слаб и учестен пулс за продължително време
Веднага щом може отново да се движи, накарайте пострадалия да заеме възможно най-удобно положение (по правило седнал до маса). Успокойте го, че болките скоро ще отзвучат и дишането отново ще стане лесно. НЕ СЕ ОПИТВАЙТЕ да масажирате корема или да го притискате с присвити крака.
Не давайте нищо за ядене или за пиене, преди пострадалият да се е възстановил напълно или да се е консултирал с лекар (при вътрешно нараняване).
Посъветвайте пострадалия да се консултира с лекар, за да се изключат трайни увреждания.
Ако пациентът е в безсъзнание, проверете пулса и дишането и при нужда го поставете в стабилно странично положение. Освободете дихателните пътища. При необходимост го реанимирайте.
Повикайте незабавно „Спешна медицинска помощ“.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!