Предлагаме вu няколко прости решения, за да се преборите със стомашните болки, нещо, от което мнозина се оплакват през лятото. Не бива да допускате тези неприятности да ви развалят настроението през хубавите дни.
През лятото се засилват стомашните неразположения и разстройства. Лятото е сезонът на всички опасности, най-вече на тези, свързани с храносмилателната ни система. Това е обяснимо: горещините и консумацията на сурови или студени продукти благоприятства развитието на микроорганизми, отговорни за възпаленията. Ето защо е необходимо да се спазва стриктна хигиена на ръцете, старателно да се измиват плодовете и зеленчуците, да се внимава с месото, морските деликатеси, сандвичите и салатите с майонеза. Ежедневното ядене на чесън, лук, лимон е добра профилактика, макар и невинаги достатъчна. Ако обаче ви сполети някоя от летните стомашни инфекции, не се паникьосвайте. Два дни лечение ще решат проблема.
Гастроентеритът е заразен. Предизвиква се от микроб и се развива много скоростно. Това заболяване е епидемично. Симптомите са – повръщане, висока температура, потене, втрисане. В този случай се препоръчва да не се яде нищо, а да се пият много течности и предимно чай от живовляк.
Какви мерки да вземете
В случай на стомашни проблеми желателно е да се консумират добре сварени храни, ориз, белени плодове, минерална вода, но не студена. Медицинският въглен, който се продава във всички аптеки, ще облекчи болките ви. Прахчетата ентерол и смекта също облекчават, както и пробиотик. Ако имате изхождане повече от 5 пъти, вземете таблетки имомед или диаростад. Първоначално изпивате 2 таблетки, а след това при всяко изхождане по 1 таблетка, докато спрете диарията.
Бебето: давайте му да пие повече течности. Ако бебето има разстройство, заведете го на лекар. Давайте му да пие повече вода. При положение, че отказва водата, давайте му с лъжичка на всеки 2 минути. При тях много бързо се получава обезводняване и затова не е важно да се храни, а да пие преварена вода. Ако е над шест месечна възраст, елиминирайте за няколко дни млякото от хранителния му режим и наблегнете на варените моркови, банани, ябълки, компот от дюли, ориз.
Какво да ядем и пием
- Пийте редовно вода, чай, пилешки бульон.
- Избягвайте дразнещите стомаха храни: сурови зеленчуци, царевица.
- Елиминирайте от менюто си храните, които благоприятстват ферментацията: захар, прясно мляко, картофи.
- Яжте предимно печени плодове.
- Яжте натурално кисело мляко без ограничения.
- Яжте варен ориз и пийте водата, в която сте го сварили. Препоръчват се също варени моркови и компот от дюли. Всички тези храни ще допринесат за възстановяване на нормалното ви храносмилане, благодарение на полезните съставки, които съдържат.
Хранителни натравяния
Стомашни спазми, разстройство, повръщане – това са обикновено симптомите. Организмът ви се бори да изхвърли токсините. Температурата не се покачва.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!