Малките удоволствия от живота престават да бъдат такива, когато вече не можем без тях и се превръщат в зависимости.
Многобройни кафета през деня, газирана напитка в следобедните часове, цигара след хранене, постоянни опити за печалба на хазартни игри и накрая млечен шоколад за десерт… За не малко хора идва момент, в който се появява усещане за зависимост и загуба на контрол над тези моменти на удоволствие.
Осъзнаването на това усещане понякога е предизвикано от забележката на близък човек или пък от чуждия опит, който е породил безпокойство. Това обаче не е достатъчно, за да се отстрани една лека зависимост. Нужно е мотивацията да е свързана със собствена оценка.
От емоцията към разума
Какъвто и да е навикът ви, ако е започнал да ви смущава, първо си помислете за какво ви служи той. Какво очаквате от него всеки ден? Може би е единственото или едно от редките достъпни удоволствия, които ви позволяват да си отдъхнете от ежедневния стрес. След това си задайте въпроса с какво ви пречи – навярно от него пълнеете, пречи на здравето ви или оставя у вас неприятно чувство… Отговорите на тези въпроси ще ви помогнат да направите преход от емоцията към разумното отношение. Разумът е този, който може да ви спре.
Защо се появяват зависимостите?
Лека или тежка, всяка зависимост има за цел да повиши приятните емоции или да намали отрицателните – скуката, гнева, стреса, тъгата, тревожността. Много от тези навици преминават през устата – сладките храни, които ни утешават, кафетата, изпити едно след друго, които пропъждат умората, цигарата, която приемаме като отдих, вечерният аперитив – момент на отпускане след стреса от деня.
Други навици ни отвеждат към хазартните игри с надеждата, че голямата печалба е близо, или към разни видове гадателки и астролози с надеждата, че ни очаква по-добър живот.
Преодоляване
Следващият етап се състои в това да приемете, че премахването на вредния навик може да означава страдание и то за по-дълъг период от време. Точно в това е най-голямата трудност. За да си помогнете, изразете вашата зависимост в цифри – погълнати калории или изхарчени пари.
След това идва моментът на действието. Въпросът не е в това напълно да си забраните приятния навик, а да си го позволявате много по-рядко. Забавянето, дори само с няколко минути първия път, вече е една малка победа. По-нататък отлагайте с все повече минути, защото така давате време на разума да овладее ситуацията.
В същото време е важно да възстановите приятното си усещане по друг начин, например да замените предишното удоволствие с нещо полезно – четене или ходене пеша.
По-сложен е въпросът, когато зависимостта помага да бъде преодоляно негативно чувство. Тези, които побеждават тревожността си с чаша алкохол, би трябвало да се обърнат към различни техники за релаксация. Всекидневните упражнения след работния ден ще ви позволят да се прибирате вкъщи по-спокойни.
В случай, че не успеете да се справите сами, обърнете се към психолог – няколко сеанса по когнитивно-поведенческа терапия може да се окажат достатъчни.
5 златни съвета
- Всеки път, щом желанието се появи отново, изчакайте няколко минути – това намалява силата на изкушението и постепенно го обезсмисля.
- За да добиете усещането, че се „запълвате“ по друг начин, пийте вода, чай или билкова отвара.
- Избягвайте да се намирате прекалено често до машината за кафе или други рискови за вас места.
- Веднъж на всеки два дни заменяйте навика, от който искате да се отървете, с нещо приятно – например вместо вечерния аперитив вземете вана, гледайте нещо интересно по телевизията или се обадете на приятел.
- За да не губите енергията си, яжте ядки или релаксирайте с това лесно упражнение: затворете очи и ги закрийте с длани, направете няколко дълбоки вдишвания и издишвания, след това се протегнете.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!