Въпреки че замърсяването на въздуха причинява далеч по-малко здравословни проблеми от пушенето, също може да е рисков фактор за сърдечносъдово заболяване.
Британската кардиологична фондация в момента финансира изследване за значението на замърсителите на въздуха като фактор за сърдечносъдовите заболявания, което ще даде окончателни резултати след няколко години.
Организацията отбелязва, че „специалистите считат, че колебанията в нивата на замърсяването на въздуха влияят върху смъртността“. За определени замърсители се смята, че предизвикват възпаление на артериалната стена, което се свързва с атеросклерозата. Могат да доведат също до възпаление на белите дробове, което да усложни съществуващи вече белодробни заболявания.
■ Замърсяване на въздуха – ниско (1-3): няма видими ефекти дори и при хората с повишена чувствителност.
■ Замърсяване на въздуха – средно (4-6): хората с повишена чувствителност могат да имат леки неразположения, но е малко вероятно те да изискват лекарска намеса.
■ Замърсяване на въздуха – високо (7-9): хората с изострена чувствителност ще усетят значителни неразположения и може да се наложи медицинска намеса.
■ Замърсяване на въздуха – много високо (10): при хора с повишена чувствителност неразположенията могат да се задълбочат.
Замърсяването на въздуха понякога предизвиква временни неразположения при хора с повишена чувствителност (пациенти, страдащи от сърдечносъдови и белодробни заболявания, включително и астма). Неблагоприятните ефекти могат да бъдат намалени, ако се прекарва по-малко време на открито. При астматици инхалаторите би трябвало да облекчават състоянието, влошено от замърсения въздух.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!