Всеки ги е преживявал и се е питал как да се справи с тях. Трябва да се научим да ги преодоляваме, защото иначе вредим на здравето си.
Чакаме гости, цял ден сме готвили за тях, потили сме се в кухнята, но готвеното или десертът не се харесват кой знае колко на приятелите ни. А това, че масата е подредена като от списание, също не ги впечатлява. Какво разочарование – очаквахме бурни комплименти, а то…. Идва ни да заплачем, но не бива. Има и други начини да се справим с това.
Фалшиви очаквания
Психолозите винаги търсят корена на чувствата. Защо се ядосваме толкова при такива ситуации? Виновни са прекомерните ни очаквания. Изхождайки от собственото си мнение, очакваме същото и от другите. Затова не залагайте на големи очаквания.
Излейте сърцето си
Когато се чувстваме обидени, отначало се разгневяваме и ис- каме веднага да изпуснем парата. Това обаче може да влоши отношенията ни с близките, приятелите или колегите. Затова по-добре е вечерта да се обадим на някой приятел или приятелка и да споделим всичко. С тяхна помощ по-лесно ще разберем защо реагираме толкова гневно.
Ако разберем причината, ще се справим по-лесно с чувствата си.
Без упреци
При това условие един разговор с човека, който ни е разочаровал, може да помогне. Ако само преглъщаме и не споделяме, това ще натовари повече отношенията и здравето ни. Но упреците нямат място тук. Първо трябва да опишем как се чувстваме. После внимателно да изслушаме обяснението на другия.
Партньорът или партньорката ви например не са искали да ви обидят, като са забравили важна радостна годишнина. Ако не го обсъдите обаче, другата година може да се случи същото. Не затаявай-те обидата у себе си, защото натрупването и води до високо кръвно или до стрес диабет.
Другата страна
Когато очакванията ни не се оправдаят, < е появява усещане за несигурност. Негати вно чувство, което винаги има отрицателен ефект за здравето ни. Мислим, че собственото пи мнение и позициите ни не са достатъчно ва ж 11 и за околните. Колкото повече сме се на д я вали, толкова по-силно е разочарованието.
Ако не изпаднем в самосъжален ис, може дори да извлечем полза от това положение, Ще открием в какво сме се заблуждавали и ще разберем по-добре другите. А това i- ш полза за психическото ни здраве.
Направете си нова себеоценка
Каква е равносметката дотук? Заради разоча рованието ще видим нещата от по-различен ъгъл. Ще научим повече за човека, който е бил „несправедлив“ към нас. Ще разберем и какво мислят другите за нас. Ще проверим дали очакванията ни не са били прекалено високи и следващия път ще ги ограничим. Умереност във всичко – това е изводът, който ще ни помогне и така ще запазим добро физическо и душевно здраве.
Как емоциите влияят на здравето ни?
За здравето на психиката ни – АFА – кламатските водорасли Аfanizomenon Flos Aguae
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!