Всяка една от тези три храни носи неоценими блага за нашия организъм
Риба
Рибното меню се смята за доста по-скъпо от месното. Това обаче се отнася за луксозните риби – есетрови, сьомга, лаврак и т.н. Имайте предвид, че към цената на скъпите риби се прибавят и разходите за поддръжка на развъдници. Освен това по-евтините риби са вероятно по-малко засегнати от химични и биологични замърсители, които са почти неизбежни при промишленото производство на риба. Що се отнася до хранителните вещества, херингата например е шампион по съдържание на витамин D и В,2. Омега-3 пък се съдържат не само в сьомгата, но и във всички по-мазни риби, като в скумрията количеството е наистина значително. Цацата и другите дребни риби също носят своите ползи за здравето, тъй като може да се консумират с костите. А това означава прием на калций и фосфор в оптимално съчетание, което е жизнено необходимо за зъбите и костите.
Моркови
Този непретенциозен и евтин зеленчук се характеризира с високо съдържание на веществото пектин, което стимулира храносмилането и е полезно за чревната микрофлора. Освен това пектинът е основен източник на бетака-ротин. Важно е да се знае, че бетакаротинът от морковите и от другите зеленчуци се усвоява по-добре, когато те са преминали през топлинна обработка. Затова е чудесен вариант да задушавате леко морковите в растителна мазнина.
Зеле
По съдържание на витамин С обикновеното зеле не отстъпва на портокалите. То е особено ценно и заради съдържанието на фибри (стимулиращи работата на стомаха) и на разнообразния си минерален състав, включващ калий, калций, магнезий, натрий, желязо, фосфор, сяра, мед. При това витаминната му стойност не се понижава при традиционното за българите приготвяне на кисело зеле – точно обратното, то е богато на млечна киселина, която предпазва от гнилостни процеси в храносмилателната система.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!