Спанакът е незаменима храна за целия храносмилателен тракт.
В суровия спанак природата е вложила най-финия органичен материал за прочистване, възстановяване и изграждане на клетките и тъканите в чревния тракт. Приемането на 500 мл правилно приготвен сок от суров спанак дневно води до бързо преодоляване на запека. За съжаление при възникване на този проблем много хора прибягват до съмнителната помощ на изкуствени слабителни средства (пургативи, лаксативи и др.). Те дразнят мускулатурата на червата и по този начин предизвикват изхвърляне на тяхното съдържимо от организма. Практиката показва, че с времето тялото привиква към слабителните и се налага взимането на повече и по-силни средства, с което се влиза в порочен кръг. Не само че проблемът с констатацията не получава своето разрешение, но се стига до едно хронично бездействие на тъканите, мускулите и нервите на червата, което в крайна сметка води до тяхната дегенерация.
Тук е важно да се отбележи, че след прочистване на червата и изхвърляне през порите на кожата на токсични вещества, организмът трябва да получи съответното количество органичен алкален разтвор, който може да се осигури чрез пиене на обилни количества плодови сокове. Ако не се осъществи такова компенсиране на тялото с алкален разтвор, възниква рискът от повторно абсорбиране на останалите токсини в чревния тракт, откъдето те постъпват в лимфата и предизвикват отново състоянието, което се опитваме да преодолеем.
За разлика от неорганичните химически слабителни, сокът от суров спанак представлява натурално прочистващо средство, спомагащо за възстановяване както на тънкото, така и на дебелото черво. По естествен начин спанакът първо заздравява най-засегнатите участъци. Често процесът на регенерация става скрит за човека. Резултатите могат да станат явни от шест седмици до два месеца след започване на ежедневното консумиране на този сок.
Отново трябва да наблегнем на факта, че всички практики, свързани с прочистване на червата, трябва да бъдат придружени от иригации на дебелото черво и клизми. Ако е необходимо, тези процедури трябва да се правят ежедневно.
Друго ценно качество на сока от суров спанак е положителният му ефект върху зъбите и венците при превенцията от пиорея. Тази болест всъщност е мека форма на скорбут, която се предизвиква от недостига на определени елементи в тялото, които могат да се открият комбинирани в сока от моркови и спанак. Кръвотечение от венците и фиброидна дегенерация на зъбната пулпа са резултат от навика да се консумират девитализирани зърнени храни, рафинирана захар и други продукти, не съдържащи пълноценни хранителни вещества. За тези неприятни състояния допринася и недостигът на витамин С в организма. Окончателното разрешаване на всички тези проблеми е постижимо само когато диетата бъде ориентирана към сурова растителна храна и особено чрез пиене на големи количества сок от спанак и моркови.
Натрупването на токсични вещества в дебелото черво, вследствие загниване на хранителни останки в него, предизвиква поява на многобройни заболявания като язва на дванадесетопръстника, злокачествена анемия, конвулсии, нервни смущения, нарушена секреция на щитовидната и надбъбречните жлези, неврит, артрит, абцеси и циреи, болки в областта на половите органи, хемороиди, слабост, сърдечни проблеми, високо и ниско кръвно налягане, очни болести, главоболие и др. Всички тези заболявания могат да се появят и при дефицит на химични елементи, които се съдържат именно в комбинацията от сок от моркови и спанак. Така чрез пиене поне по 500 мл от този сок, организмът ще може максимално ефективно да си достави нужните му витамини и минерали и по този начин да възстанови здравословното си състояние.
Спанакът, марулята и кресонът, заедно с морковите и зелените чушки, са едни от най-пълноценните зеленчуци, от гледна точка на съдържанието на витамини С и Е. Липсата на достатъчно витамин С и Е една от причините за спонтанен аборт, импотентност и стерилитет. Много форми на парализа се дължат на недостига на витамин Е, който е отговорен за нарушената обмяна на веществата и общото състояние на организма.
Когато се говори за спанака, обикновено се изтъква неговото лаксативно действие, което се предизвиква от високото съдържание на оксалова киселина. Тази киселина е от особено значение за функционирането на червата, затова в следващите редове сме й отделили специално място.
Спанакът никога не трябва да се яде готвен, освен ако не искаме да натрупаме оксалова киселина в бъбреците си. Когато този зеленчук се подлага на кулинарна обработка или се консервира, атомите на оксаловата киселина стават неорганични, което води до отлагане на кристали оксалова киселина в бъбреците.
Повече по въпроса вижте в книгата на д-р Н. Уокър „Лечебни сурови плодови и зеленчукови сокове„
ВИЖТЕ ЗАЩО ОКСАЛОВАТА КИСЕЛИНА МОЖЕ ДА БЪДЕ ИЗКЛЮЧИТЕЛНО ВРЕДНА!
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!