Tерапевтичната употреба на минералната вода трябва да бъде индивидуално назначена от лекар балнеолог
Той преценява точно какъв вид минерална вода трябва да пиете, кога, колко често и в какво количество.
• Девин. Лечебните й качества се дължат на средната минерализация, слабата киселинност и високата температура. Помага при нарушения на сърдечносъдовата и на нервната системи, при заболявания на опорно-двигателния апарат и стомашно-чревния тракт. Нейният минерален състав е добре балансиран, затова може да се употребява всекидневно.
• Банкя. Тази минерална вода действа отлично за рехабилитация на болни от сърдечносъдови заболявания и за профилактика. Тя е с ниска минерализация и има добър ефект при бъбречни, стомашно-чревни и жлъчно-чернодробни болести.
• Момин проход. Водата съдържа радиоактивния газ радон, който след известен престой изветрява. Затова силата й е по-голяма при извора. Препоръчва се при алергични заболявания, екземи и проблеми с обмяната вя веществата, Средната доза е по 300 мл три пъти дневно, 45 минути преди ядене. Желателно е да се проведат два лечебни курса годишно по 15 дни.
• Меричлери. Водата е най-силно минерализираната в България и е естествено газирана. Употребява се при лечение на стомашно-чревни и жлъчни заболявания. Пие се в малки количества – до 100 мл, преди хранене. Предимството й е, че при бутилиране не губи полезните си свойства. Приемането й трябва да се съгласува с лекар, тъй като има риск да влоши състоянието на хора със стомашни киселини, пише вестник „Всичко за семейството“.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!