Силно затруднено, учестено дишане, недостиг на въздух и чувство за задушаване. Често бледост и изпотяване. В резултат на кислородния недоимък устните и ноктите на пръстите могат да посинеят.
Причини
При едем на белия дроб от кръвоносните съдове в белодробните алвеоли и около тях се излива течност. По този начин кислородът от вдишания въздух трудно или изобщо не прониква в кръвта.
Най-често причината за белодробния едем се крие не в белия дроб, а в сърцето. Често то е твърде слабо, за да изпомпи кръвта от белия дроб отново в кръвообращението.
Едем на белия дроб може да се развие също и при вдишване на отровни пари като например флуорни или хлорни газове.
Риск от заболяване
Рискът от заболяване е повишен при хора, които живеят с тежка или нелекувана левостранна сърдечна недостатъчност.
Възможни последици и усложнения
Белодробният едем винаги води до кислороден недоимък, който трябва да се отстрани толкова бързо, колкото е възможно. Ако белодробният едем не се разпознае и лекува своевременно, може да завърши със смърт.
Ако се отстрани отключващият фактор, едемът бързо търпи обратно развитие, без да уврежда трайно белия дроб.
Профилактика
Подходящото лечение на сърдечната недостатъчност.
Необходимост от лекарска помощ
Едемът на белия дроб трябва да бъде овладян в болница колкото се може по-бързо. При транспортирането до там болният трябва по възможност да държи горната половина на тялото си изправена, за да намали задуха.
Самолечение
Не е възможно.
Лечение
Най-често белодробният едем може да бъде лекуван с подаването на обогатен с кислород въздух, кардиотонични и отводняващи лекарства. Понякога лекарят трябва бързо да намали обема на кръвта, която сърцето помпи в белия дроб. Това той може да направи, като изтегли със спринцовка няколкостотин милилитра кръв или надуе маншети за измерване на кръвното налягане на ръцете и краката.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!