Женската гърда в голямата си част се състои от мастна тъкан, в която са разположени млечните жлези като широко разклонен грозд. Жлезните делчета са закачени като зрънца за отводните каналчета, които се свързват в канали на млечната жлеза (около 15 до 30) и се вливат в гръдното зърно. Допълнително млечната жлеза е изтъкана и пропита от лимфни съдове. Чувствителното гръдно зърно е разположено в средата на гръдната ареола. При сексуално стимулиране то може да се свие и втвърди. По гръдната ареола се забелязват мастни жлезички под формата на възелчета. По време на кърмене тези жлезички подсигуряват течност, съдържаща мазнини, за предпазване на гръдното зърно, формата и големината на двете гърди почти винаги са различни. Отговорно за формата на гърдата е най-често унаследеното разположение на мастната тъкан. Големината на гърдите варира също така по време на фазите на менструалния цикъл. След критическата възраст жлезната тъкан търпи обратно развитие, обгръщащата тъкан се отпуска.
Познаването на особеностите на собствената гърда помага своевременно да се откриват заболявания на гърдите. За това служи редовното изследване преди и след менструация.
Възпаления на гърдите (мастит)
Оплаквания
Могат да се възпалят гръдното зърно или каналите на млечните жлези.
Гръдното зърно може да бъде чувствително на натиск и болка и да отделя секрети. Най-често гърдата започва силно да боли от едната страна. Тя може да се подуе, да се зачерви, да стане топла и дори пареща.
Причини
Възпалението на жлезата се развива почти винаги при родилките. Сукането на новороденото може да нарани гръдното зърно (корички, цепнатини, рагади), по лимфните пътища могат да се разпространят бактериални инфекции.
Освен това има възпаления, които се появяват независимо от раждането. Те често са във връзка с мастопатия. И в този случай жлезното тяло се подува от възпаление, а млякото се задържа по млечните пътища.
Риск от заболяване
- недостатъчната хигиена на родилката и същевременно – също незначително – нараняване на гръдното зърно повишават риска от заболяване
- независимо от периода след раждането младите жени под тридесетте по-често се разболяват от възпаление на гърдата, отколкото по- възрастните. Спорно е дали „бурните“ сексуални действия, при които се наранява гръдното зърно и могат да бъдат пренесени микроорганизми, могат да играят такава отключваща роля
Възможни последици и усложнения
Симптомите на възпалението могат да достигнат и температура, и разтрисане. Лимфният възел под мишницата става все по-болезнен и се обхваща от възпалението. Инфекцията може да се инкапсулира в гноен абсцес. Възпаленията, които се появяват независимо от родилния период, по-често могат да хронифицират.
Профилактика
Хигиена на родилката и по време на кърмене.
Необходимост от лекарска помощ
Веднага, ако се появят болки, зачервявания и отоци. Трябва да се изясни дали зад или успоредно с възпалението не се крие и друго заболяване.
Самолечение
В ранния стадий помагат извара или компреси с алкохол и алуминиев ацетат. В късния стадий не е възможно самолечение.
- вземете лека и мека кърпа и я намажете с дебел слой извара или я натопете в разтвор на алуминиев ацетат
- поставете кърпата в сутиен и по възможност повдигнете гърдата нависоко, но без да предизвиквате допълнителни болки. Подновявайте налаганията няколко дни и нощи
Лечение
Антибиотици. В напредналите стадии се прави опит да се предотврати образуването на абсцес с топли компреси или с мазила, съдържащи катрани. В крайна сметка абсцесните кухини се отварят оперативно, за да може гнойта да изтече.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!