Критическата възраст е времето на отзвучаващата полова зрялост. Тя завършва с последното кървене и се нарича още менопауза. Яйчниците постепенно преустановяват своите процеси на зреене, преустановява се образуването на естрогени и прогестерон. В резултат на това през този период между 45 и 55 години менструацията става нередовна, по-слаба, а също и по-кратка. Циклите се променят.
В резултат на хормоналните промени могат да се появят горещи вълни. Те се изразяват във внезапно чувство на горещина, което може да бъде съпроводено от изпотяване и води до червени петна по кожата. Средно трябва да се очакват по четири до шест вълни на ден, които зачестяват през нощта и могат да нарушат съня. Влагалището става по-малко влажно и еластично.
Може да се стигне до чувство на страх, сърцебиене, световъртеж и отоци на ставите. Въпреки всичко критическата възраст не е болест.
Психически промени
Психическите оплаквания често съпровождат органичните промени. Много жени страдат от безсъние, чувство на слабост, главоболие, тъжни или превъзбудени настроения. Климаксът е време на увеличен стрес, в което дори и без органични промени не би било лесно човек да запази стабилност и равновесие.
- в средата на жизнения път, някъде около 40-та година от живота, почти всеки си прави равносметка: децата напускат дома, партньорството изглежда изчерпано. Жените, които искат отново да се върнат в професионалния живот, най-често преживяват горчиви разочарования. Иа пазара на работната сила те се оценяват като стари и трудно приспо- собими
- видът на тялото се променя. Докато мъжете носят без проблеми бръчките си, много жени страдат от промяната на косите, на еластичността на кожата и от увеличаващите се телесни закръгления
- критическите години често са натоварени със загуби. Жените трябва да се сбогуват не само с децата, личните мечти или надежди изглеждат вече неизпълними, прибавя се социалното пренебрежение спрямо по-възрастните жени. Обожествяваната от обществото картина на вечно младата и красива жена дълбае тежки рани в самочувствието на по-възрастните
Тези натоварвания могат да засилят много физически и душевни оплаквания. Понякога те едва сега се проявяват.
Самолечение
Лекарски грижи се налагат едва когато оплакванията прогресивно обременяват всекидневието и общото състояние чувствително е нарушено. Подгответе се физически и душевно за годините на критическата възраст.
- движението и спортът поддържат телесното здраве, балансираното хранене регулира телесното тегло
- в климактериума вие печелите нови свободи. Разполагате с повече време, отколкото по-рано. Може би сега – евентуално за първи път – сте в състояние да подредите своето бъдеще според собствените си потребности и желания
- почти всички партньорски взаимоотношения печелят в качествено отношение от тези промени. Новото, активно планиране на живота открива нови перспективи: занапред вие вероятно разполагате с повече от една трета от своя живот
- сексуалният живот може да бъде освободен от принуда и страх, не се очакват нежелани бременности
- обърнете внимание на своите чувства: скръбта е важна реакция, за да можете да преживеете загубите. Допуснете тази скръб, за нея няма нито „погрешен“ момент, нито „правилна“ форма. Разговори с приятелки, записки или дневници помагат, активно да се преодолеят промените
- не очаквайте твърде много от новата организация на своето ежедневие. Промените понякога се нуждаят от повече години, докато могат да бъдат интегрирани в един наистина „нов“ живот и поглъщат твърде много енергия. Не бързайте, нужно ви е време
Лечение
Повечето жени в този отрязък от живота могат да се справят без медикаменти. За повечето истинска тегоба са преди всичко топлите вълни. Акупунктурата е много успешна за лечението на „типичните оплаквания на климактериума“. Така наречената хормонална субституираща терапия може да облекчи преустройството и да направи органичните оплаквания по-поносими. Предписват се естрогени или комбинация от естрогени и гестагени. Който използува комбиниран препарат, поддържа и мним менструационен цикъл, при който продължават да се явяват и кръвотечения. Приемането на медикаменти в най-редките случаи се налага повече от една година. Страничните действия и рисковете на хормоналното лечение могат да се окажат значителни.
Допълнително лечение с успокояващи средства или други психофармакологични медикаменти не е целесъобразно. Симптомите само се покриват, а с това преодоляването на причините е по-трудно. Транквилантите крият допълнително висок риск от привикване, психотичните средства или антидепресантите би трябвало да се запазят за тежки душевни заболявания.
Хормонални средства
Хормоните, с които организмът регулира своя менструационен цикъл, могат да се приемат и като медикаменти. Такава намеса в хормоналната система може да има многостранни странични прояви. Включването на хормони е спорно най-вече при оплаквания, които могат да бъдат облекчени и с по-малко рискови лечебни средства. Преди всяко хормонално лечение лекарят трябва да се увери с изследване на кръвта, че наистина съществува хормонален недоимък (или излишък). Съотношението между естрогени и гестагени най-често е по-важно отколкото измерената стойност.
Хормоните се включват, за да:
- се замести недоимъкът на собствени за организма хормони (субституционална терапия)
- се стимулира отделянето на хормони
- се потисне отделяне на хормони в организма
- се лекуват тумори
Прилаганите в тези случаи хормонални препарати с полови хормони са или чисти естрогенни препарати, чисти гестагенни препарати или комбинация от двете действуващи вещества.
Медикаменти, съдържащи естрогени
Epimestrol, Estradiol, Estriol, Ethinylestradiol, Estron, Fosfestrol, Mestranol, конюгирани естрогени, Polyestradiol, Quinestrol-отчасти c допълнителни означения.
Естрогени
В приложената към опаковката бележка можете да проверите дали медикаментът съдържа естрогени.
Колкото по-дълго една жена взема хормонален препарат, който съдържа само естрогени, и колкото по-високо е дозиран той, толкова повече се покачва рискът да се развие рак на маточната лигавица.
За да се избегне този риск, лечението само с естрогени е краткотрайно, но и тогава се допуска в малко области на приложение, например:
- в единични случаи на силни кръвотечения, когато могат да бъдат изключени органични причини
- в единични случаи на стерилитет, когато причината е в състава на маточната лигавица
- при определени видове рак на гърдата
При изброените по-долу оплаквания и заболявания също се прилагат естрогени, но те могат да бъдат вземани в комбинация с гестагени, които намаляват риска от рак на маточната лигавица. При жени, чиято матка вече е отстранена, тази защитна гестагенна добавка не е необходима.
- горещи вълни по време на критическата възраст
- лигавични промени във влагалището и пикочния мехур, които се дължат на доказан хормонален недоимък
- повтарящи се кръвоизливи или единични случаи на допълнителни кръвотечения, когато могат да се изключат органични причини
- кървене при избърсване, което се появява при възпаление на маточната лигавица
- профилактично лечение на остеопорозата
- изместване на менструацията в изключителни случаи
- предпазване от забременяване или като „хапчета след това“
Не бива да се приемат естрогени при:
- заболявания на черния дроб
- нарушения в обмяната на веществата
- ендометриоза
- карцином на гърдата или маточното тяло
- ако вече сте имали запушване на кръвоносен съд от съсирек
За всеки случай поговорете с вашия лекар дали хормоналното лечение е абсолютно наложително във вашия случай и какви алтернативи има. Информирайте лекаря за всички необичайни и алергични реакции на естрогенните препарати, за специални диети, настоящи или планирани бременности както и за това, дали не ви предстои операция. Също така важна е информацията и за всички налични заболявания.
Гестагени
От приложената към опаковката бележка можете да разберете дали медикаментът съдържа гестагени.
Честите области за самостоятелно прилагане на гестагени са :
- предизвикване на кръвотечение
- кръвотечения в резултат на хормонален дисбаланс, когато могат да бъдат изключени органични причини
- ендометриоза
- в отделни случаи на силни менструационни болки
- определени заболявания на гърдите и лечение на определени видове рак
Най-често все пак гестагените се приемат в комбинация с естрогени. За гестагените имат значение същите ограничения за прилагането им, както и за естрогените. За прогестерона се предполага, че повишава риска от образуване на кръвни тромби и риска от емболия на белия дроб и увреждане на мозъчните съдове. Също както и при прилагането на гестагени би трябвало да информирате своя лекар за всички необичайни реакции, странични действия и/или заболявания. Преди приемането им за всеки случай се информирайте за алтернативите за лечение.
Медикаменти, съдържащи гестагени
Allyiestrenol, Chlormadinon, Dydrogesteron, Flumedroxon, Gestonoron, Hydroxyprogesteron, Lynestrenol, Megestrol, Medroxyprogesteron, Medrogeston, Norethindrone, Norethisteron, Norgestrel, Progesteron – отчасти c допълнителни означения.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!