Някъде откъм втората година от живота става ясно, че дете с такова заболяване е чувствително по-ниско и расте по-бавно от своите връстници.
Причини
Недоимък на растежен хормон.
Риск от заболяване
Момчетата се засягат почти три пъти по-често от момичетата. Рискът от заболяване нараства след усложнено раждане.
Възможни последици и усложнения
Ако не се лекуват, тези хора остават по-ниски от 140 см. Интелигентността им се развива нормално. Най-често пубертетът се отключва със закъснение или изобщо липсва.
Профилактика
Не е възможна.
Необходимост от лекарска помощ
Ако кривите на растежа при профилактичните прегледи покажат, че детето е явно по-малко и расте по-бавно от децата на същата възраст. Има много причини за бавния растеж на едно дете. За лечението е важно лекарят да установи правилно причината. Ако съществува съмнение за хипофизарен нисък ръст, в клиниката се определя нивото на растежния хормон.
Самолечение
Не е възможно.
Лечение
Човешкият растежен хормон днес може да се произвежда с помощта на генни технологии (Genotropin, Humatrope). Лекарят трябва да използва само хормон, произведен по този начин, тъй като произведеният по други способи в отделни случаи може да пренася смъртоносно вирусно заболяване. Тъй като хормонът в продължение на години трябва да се инжектира ежеседмично, е целесъобразно, ако детето или някой от семейство се научи да го инжектира. През първата година от лечението детето се изтегля с осем до дванадесет сантиметра на височина, след това продължава по-бавно. Като възрастен след това принадлежи към по-ниските хора. Почти винаги лекарят трябва да ръководи половото развитие с хормони. Това трябва да стане колкото е възможно по-късно (някъде около двадесетата година), тъй като тези хормони затварят разтежните фуги на костите.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!