Видими, оточни, виещи се вени, най-често на краката. В някои случаи свързани с болка. Хората с разширени вени често след кратко стоене или след покупки са с подути, изморени крака. В края на деня обувките изглеждат твърде тесни. При жените тези оплаквания често се засилват няколко дни преди и по време на менструация. При силно разширени вени в резултат на нарушената циркулация кожата може да се оцвети в кафяво – най-често в областта на глезените.
Причини
Кръвта не се придвижва от тялото обратно към сърцето само от това, че сърцето помпи кръвта във вените се придвижва към сърцето и поради това, че мускулите се свиват. При това, за да не тече в погрешна посока, вените имат вентилоподобни клапи. Ако тези клапи по някаква причина не функционират правилно, част от кръвта, която трябва да тече към сърцето, остава във вените, разположени по повърхността на мускулите. Тъй като вените противоположно на артериите имат относително тънък мускулен слой, те се разширяват и нагъват: образувало се е варикозно разширение. Предполага се, че при възникването на разширените вени играят роля наследствени фактори. Едрата фигура, ограниченото движение на тялото, наднорменото тегло, предимно стоящата или седяща работа и храната с малко баластни вещества вероятно допринасят за развитието им.
Риск от заболяване
Рискът от заболяване нараства с възрастта. Жените се засягат по-често в сравнение с мъжете. В една виенска студия е установено, че при шейсетгодишните 44% от мъжете и 62% от жените са с разширени вени.
Възможни последици и усложнения
Най-често разширените вени са преди всичко козметичен проблем: нагънатите синкави линии по протежение на краката се възприемат като нелицеприятни. При изразени разширени вени кожата на краката може да се оцвети кафеникаво. Възможни са екземи, язви на подбедрицата, задръжка на течности в тъканите (едеми) и тромбози.
Профилактика
- Рискът от получаване на разширени вени можес известна вероятност да се ограничи чрез следните мерки:
- храна, богата на баластни вещества
- поддържане на нормално тегло
- достатъчно движение
- ограничаване продължителния престой на едно място
- повдигане краката на високо толкова често, колкото е възможно
Необходимост от лекарска помощ
Ако искате да премахнете разширените Вени поради козметични причини или ако оплакванията са неприятни. Потърсете лекар веднага, ако вариците или язвите по подбедрицата кървят.
Самолечение
В допълнение към упоменатите като профилактика мерки:
Носете всеки ден и целия ден еластични чорапи. Но: Те трябва да бъдат компресионни чорапи от клас II. Можете да ги купите в аптеките. Обикновените „опорни чорапи“ нямат достатъчно въздействие. Обувайте чорапите, преди да сте станали от леглото, докато вените са още „празни“.
Лечение
Не е доказано дали втриването на антиварикозни средства или приемането на „венуротоници“ подобрява разширените вени. Има само две целесъобразни лечебни методики: пресушаване или изтръгване на вените. И в двата случая би трябвало около три до шест седмици след интервенцията да носите еластични чорапи и да се движите колкото може повече. Функцията на унищожените или отстранени вени се поема от все още наличните. И след операцията отново могат да се появят разширени вени.
Пресушаване на вени (склерозиране)
Лекарят пресушава разширените вени най-вече когато са разширени малките кожни вени (паякообразни вени) или страничните клонове на големите кожни вени. За склерозирането не се налага престой в болница. Поради опасността от тромбози жените би трябвало поне шест седмици преди интервенцията да не приемат контрацептиви.
За склерозирането лекарят инжектира в празната вена средство, което предизвиква възпаление на вената. След това той превързва крака. Така вените се притискат и слепват. Бандажите трябва да носите около три седмици. Важно е в този период да запазите нормалната си активност и по възможност да ходите повече пеша. Ако трябва да се направи склерозиране на вените на двата крака, това се извършва в различни дни.
Рискове: Ако лекарят по погрешка инжектира до вената, могат да възникнат болезнени възпаления на подкожието и разязвявания. В някои случаи кожата може временно да се оцвети кафеникаво. Рядко се стига до алергични реакции.
Средно едно на 10 000 склерозирания завършва със смърт.
Операция (стрипинг)
Ако и двете големи вени на крака са с варикозни изменения, най-сигурното лечение е тяхното оперативно отстраняване. За това е необходим болничен престой за около една седмица. Най-напред със специално рентгеново изследване (флебография) лекарят проверява дали дълбоките венозни пътища са безпрепятствено проходими. За целта той инжектира контрастно вещество във вената на гърба на стъпалото. Ако рентгеновата снимка потвърди проходимостта, под пълна наркоза лекарят прави малки нарези в областта на глезена, задколянната ямка и слабинната свивка. След това той изтегля вената навън. Компресивна превръзка предотвратява по-силни кръвотечения след операцията. За да не се образува съсирек, би трябвало по възможност още в деня на операцията да станете и да се разходите.
Рискове: При почти всеки пети пациент се нараняват кожните нерви в областта на глезена. След това засегнатото място може да остане безчувствено.
Силни кръвотечения, инфекции, наранявания на артериите или дълбоките вени на бедрото са рядкост. Средно при една на 5 000 операции се среща инцидент, завършващ със смърт.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!