Това хронично възпаление на лигавицата на дебелото черво започва от правото черво, може да се разпростре и да образува язви.
Оплаквания
Улцерозният колит може да протича на тласъци, съпроводени от коремни болки и температура. Типични са кървавите и слузни диарии. Ако е заболяло цялото дебело черво, се губи много кръв. Последиците са безапетитие, загуба на тегло и малокръвие. Могат да се появят и болки по ставите, кожни заболявания и възпаление на очите.
Причини
Причините за хроничния улцерозен колит все още не са изяснени. Вероятно съществува наследствена компонента. Има данни, че във възникването му са намесени бактерии и че роля играят психически фактори.
Риск от заболяване
Улцерозният колит е рядко заболяване, но все пак по-често от второто възпалително заболяване на червата, болестта на Крон.
Възможни последици и усложнения
При навременно лечение животът на девет от десет болни почти не се накърнява. Честите диа рии могат да ограничат радиуса на действие, общата отпадналост да потисне предприемчивостта. Разбира се, редовните изследвания на организма натоварват психиката, както и съзнанието, че рискът от развитие на рак на дебелото черво след десет години се повишава.
Профилактика
Освен храна, богата на целулоза, не е възможна друга профилактика.
ИЗКУСТВЕН АНУС
При операции на дебелото черво понякога е възможно да се запази естественият анус. Но дори и тогава за известно време се налага да се живее с изкуствен анус. Това разтоварва дебелото черво и подпомага излекуването. При повторна операция изкуственият анус отново се затваря.
При операции от рак на правото черво и операции на дебелото черво при улцерозен колит често за дълго трябва да се оформи изкуствен анус. При това остатъкът от дебелото черво се изтегля към коремната стена и краят му се зашива за кожата (колостома). Рядко трябва да се отстрани цялото дебело черво. Тогава върху чревната стена се прави изкуствен анус с края на тънкото черво (илеостома). Двата отвора се покриват с торбичка за изпражненията. Поради различното естество на изпражненията в края на тънкото черво илеостомата е по-трудна за обслужване от колостомата.
Понякога е възможно да се изработи „постоянна стома“. При нея болният може сам да изпразва „резервоара за изпражнения“ с чревна тръба. Едно магнитно или балонно затваряне уплътнява срещу изтичане на течности и изпражнения. Лекарят би трябвало да ви информира точно за планираната операция, възможностите и манипулирането с изкуствен анус.
Необходимост от лекарска помощ
Веднага при лекаря, ако изпражненията са слузно-кървави. Лекарят трябва да изследва дебелото черво с ендоскоп и да вземе тъканна проба.
Самолечение
Няма специална диета, би трябвало да ядете това, което ви харесва. Полезна е нормалната, разнообразна, богата на целулоза храна.
Лечение
Острият пристъп на болестта се лекува с кортизон (често в клизма) и сулфасалазин (Azulfidine, Соlо Pleon, Salazopyrin). За продължително лечение се назначава и месалазин (Claversal, Salofalk).
Тези медикаменти могат да удължат спокойните периоди на болестта. До излекуване обаче медикаментите не водят.
Ако заболяването е довело до драматични кръвозагуби и загуби на тегло и е обхваната голяма част от дебелото черво, може да се образува т.нар. токсичен мегаколон. Тогава заболелият участък от червото трябва да се отстрани оперативно. Бързо след това настъпва подобрение.
Психотерапия
С напредване на хроничното чревно заболяване, душевното напрежение се покачва. Ако колитът повлиява вашия живот, явно се влошава и е твърде затормозяващ, може да се окаже целесъобразно да се обърнете към психотерапевт. Това е препоръчително и защото често пъти се оказва, че обкръжението на човек само по себе си и с живота, който предпоставя, е допринесло за възникването на заболяването.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!