Сексуалност – мисълта за нея може да събуди спомени и радостно очакване за наслада, удоволствие и чувственост. За някои хора това е мимолетната тръпка на забраненото, фантазираното, но неизвършеното. Много други свързват със сексуалността представата за раждане на деца, желани или нежелани. Но все пак сексуалността и размножаването са две различни неща. Още едно доказателство, че възпроизводството на човека не зависи от сексуалността, е изкуственото оплождане. Ако удоволствието е само „приятно допълнение“, дарено ни в миговете на размножаване, нямаше да съществуват други възможности за сексуално задоволяване, освен половия акт – и все пак многообразието на любовната игра е безгранично. Сексуалността дава възможност на хората да се задоволяват взаимно или сами себе си. По този начин те се освобождават от физическото и душевно напрежение, натрупвано в извънсексуалния живот. Те отново се зареждат с енергия. При това не е решаващо дали сексуалността се изживява като самозадоволяване или като „полово сношение“, дали тя е облечена в одеждите на „любовта“, дали се осъществява между хора с различен или еднакъв пол или по какъв начин се практикува. Същественото е човекът да се открие за собствените си усещания и за усещанията на партньора, респективно партньорката. Неограничени са възможностите за практикуване на сексуалността – когато сме сами, когато сме двама, когато сме повече. Във всички хора са заложени всички видове сексуални игри и потребности. Всеки човек може да изживява отделните части на този спектър. Това, което се изключва, се определя по същество от религията, културата и възпитанието. Всяка култура отрежда какво в сексуалния живот е разрешено и какво забранено, какво е добро и какво лошо, твърде много или твърде малко, нормално или ненормално.
Норми за сексуално поведение
Тези правила не се отнасят за половото здраве или болести. „Добро“ и „лошо“ са определения, които подсказват какво предписват съответните религии или нравствени авторитети. „Нормално“ и „ненормално“ са статични понятия. Те изразяват какво мислят или вършат мнозинството от хората в дадена културна общност. Когато при анкетиране повечето от американските жени посочват, че не могат да достигнат до оргазъм, това е „нормално“, независимо от чувствата и усещанията на жените. При положение, че по-голямата част от мъжете и жените от западната културна общност използват устата и езика, за да се възбуждат взаимно, това е „нормално“ – все едно каква е позицията на църквата. Определенията „позволено“ и „забранено“ разкриват какво разпорежда законодателят.
Винаги е имало и социално-политически подбуди за регламентиране на сексуалността. Квалификацията „правилно“ и „грешно“ създава чувство за вина и страх: несигурните хора са лесна плячка за контролиране и дирижиране. Особено когато тяхното добро държание се възнаграждава с чувството за сигурност и защитеност в „обществото на нормалните“.
Само преди половин век заради влечението си към същия пол хомосексуалистите са били подлагани на унищожение в концентрационни лагери. Днес в движението си за легализиране хомосексуалистите от двата пола се борят за правото свободно да определят своята сексуалност. Но в привидно разкрепостеното ни общество все още е твърде незначителна толерантността спрямо тези, които искат да живеят различно от другите. Междувременно в Дания и Холандия партньорството между лица с еднакъв пол вече в значителна степен е равнопоставено с това между разнополовите индивиди.
Потиснатата сексуалност може да навреди на здравето. Нарастващият сексуален страх и разпространената импотентност се коренят във вековното угнетяване на сексуалността. Отчуждението от собственото тяло е стигнало дотам, че много хора не могат да се оправят без „инструменти“ и заместители като порнография, стриптийз, пийп-шоу. Отчуждението от собствените чувства и закърнялата способност да се изграждат отношения с хората тласка други към проституция. В обществото, в което всичко може да се купи, процъфтява търговията със „стоката“ секс.
Избор на партньор
Още през ранното детство в съжителството с другите се оформя моделът на личните сексуални предпочитания: миризмата на дядо, гъделът от косата на мама, меката кожа на леля, очите на съседското дете при интимна игра. Тези чувствени впечатления очертават сексуалните потребности на индивида и се запечатват в подсъзнанието му – обикновено той не подозира за копнежа си по тях. Впоследствие те се проявяват отново, за да се превърнат в сексуална страст, когато в зряла възраст той срещне човек, притежаващ тези качества. Ако този човек освен това споделя неговите сексуални потребности, възниква ощастливяваща сексуалност. Сексуалното отношение на родителите един към друг определя избора на партньор на техните деца. Ако половият живот на родителите е удовлетворяващ, то и детето има изгледи за пълноценен сексуален живот. Ако обаче е лош, подрастващият човек ще изразходи много енергия, за да се стабилизира в сексуален план.
Днес отношенията на децата с родителите са в значителна степен ограничени. Те се изразяват много повече в едно безпрепятствено функциониране, отколкото в интимност. В резултат на това огромно влияние придобиват лансираните от развлекателната индустрия сексидоли. Тези миражи на сексуално съвършенство пораждат желания, които се наслояват върху собствените сексуални потребности. Така остава чувството за неудовлетвореност и не- щастност дори когато тези желания се изпълняват. Защото изконните потребности остават незадоволени. Може би тъкмо това са корените на дълбоката сексуална неудовлетвореност в наши дни.
Не винаги е просто и лесно да откриеш собствените си потребности – някои от тях остават скрити в подсъзнанието. Много хора в продължение на целия си живот разкриват спектъра на своите влечения.
Тези, които имат чувството, че винаги попадат на „неподходящия“, „твърде стеснителен и сексуално ограничен“ партньор, все още не са развили достатъчно добре своята сексуалност, за да могат да избират свободно. Хората, които познават своите потребности, могат да се грижат за тяхното задоволяване и не очакват партньорът или партньорката им да отгатнат най-съкровените им желания.
Човекът, който изживява собствените си потребности, може да извлече удовлетворение и от задоволяването на своя партньор.
Избор на начин за сексуално общуване
Удовлетворяващата сексуалност ангажира всички сетива. Тя може да се чува, вижда, поми- рисва, вкусва и усеща. Не само ръцете, но и коленете, носът, устните и езикът, гърдите и коремът също могат да усещат. Тоновете, които се надигат, не могат да останат затворени зад стиснати устни. На светло или на тъмно очите искат да гледат. Миризмата и вкусът на пот, слуз, слюнка, сперма, урина и на аналната област могат да възбуждат и стимулират. Разрешено е всичко, което доставя удоволствие и което с взаимно съгласие и свободно решение се избира и опитва като любовна игра.
Мъжът и жената, които десетилетия наред са се любили в позата той отгоре, тя отдолу, не следва да се отказват от нея при прилива на „просветителската вълна“ за „новите техники“. Още по-малко следва да се преустройват тези, които сменят позите отгоре и отдолу, отпред и отзад. Или тези, които предпочитат груповата игра. Чувствената игра достига предела си едва когато е изчерпана фантазията или един от участниците казва „стига“, понеже (повече) не му харесва. Удоволствието е възможно само когато сексуално здрави хора свободно решават какво ще правят заедно.
Желанието за наслада не трябва да преминава в рутината на ежедневието. От вашата инициатива и фантазия зависи да запазите огъня и да обогатите репертоара си. Заедно можете да откривате безграничния свят на еротичните игри: да изпробвате чувствени масажи на партньора си, да се наслаждавате на съблазнително бельо, заедно да играете в банята, да се възбуждате с ухания и музика, да си направите еротично угощение, да разглеждате еротични снимки или сами да фотографирате.
Можете да инсценирате любовната игра като соло, при което единият е в ролята на инструмента, а другият – на изпълнителя, или като дует, при което и двамата партньори взаимно се грижат един за друг. Можете да се стремите към оргазъм или към нежно отдаване. Възможно е обаче това, което доставя удоволствие на единия участник, на другия изобщо да не се харесва. Ако при това се касае за дълбока потребност, чието незадоволяване би засегнало в значителна степен общото добро състояние, тогава се препоръчва да се направи опит за разширяване на границите. Другата възможност е двамата да търсят допълнителен партньор за потребностите, които единият от тях
не може да сподели. Или те следва да се разделят и отново да търсят щастието си другаде.
Предварителни разговори
Респектът към партньора изисква той или съответно тя да бъдат информирани и при най-малкото подозрение, че сме носители на заболяване, преносимо по полов път. Предварително следва открито да бъде обсъден и въпросът кой поема отговорността за евентуалното предпазване от забременяване.
Митове и измислици
По-рано или по-късно настъпва моментът, когато всеки човек се сблъсква с „просветлението“ за ерогенните зони. Тези, които съзнателно изживяват своята сексуалност, много бързо разбират каква безсмислица са ерогенните зони: при всеки човек цялото тяло може да бъде една единствена ерогенна зона – или да остане безответно, когато нещо не е наред. Важно е да се наслаждаваме и да откриваме това, което стимулира самите нас и/или партньора ни. Стремежът към изява подтиква още малките момчета към любимата игра на мъжете: на кой му е най-дълъг, най-дебел, най-голям? и обременява много зрели хора с представата, че не покриват нормите. Но да доставяш удоволствие и сам да се наслаждаваш не зависи от телосложението.
В тази връзка пък жените страдат, че не отговарят на общоприетия идеал за красота: твърде малки или твърде големи гърди, твърде тесен или твърде дебел ханш, твърде тясно или твърде широко влагалище. Валидното и за тях е, че привличането и сексуалното желание не зависят от размерите. Може би действително вашият партньор се възбужда от това, което вие не притежавате. В такъв случай по-уместно е да си намерите нов партньор, отколкото да се подложите на пластична операция. Доказано е, че последната мярка не помага: в повечето случаи остават болезнени белези или козметични проблеми. Подобна операция едва ли ще ви освободи от чувството за малоценност, че „не сте достатъчно хубава“.
Предразсъдъците, стремежът към изява и мисълта за съперничество превръщат оргазма в задължение. На мъжете се приписва, че могат да достигат до оргазъм само през определени интервали. А на жените – че могат без почивка многократно и последователно да достигнат върховна наслада в любовта. Но и в това отношение няма правило нито за „мъжа“, нито за „жената“. В живота на всеки човек има фази, през които сексуалността се изживява бурно, и такива, през които тя протича по-спокойно. Всеки човек е свободен сам да формира своята сексуалност.
Душевни смущения на сексуалния живот
Редица смущения в сексуалния живот нямат никаква връзка с функционирането на половите органи, а са на психологическа основа:
- нарушения на либидото: Някои хора многократно през деня изпитват сексуално желание, на други им е твърде много и веднъж седмично, трети пък съвсем се отказват от секс. Сексуалното желание е толкова индивидуално, както и формата на ръцете и мимиката. Ако то решително се промени, то това смущение се отразява и върху общото състояние
- смущения на половото общуване: Възбудата е голяма, но половите органи отказват да функционират. Мъжете страдат от ерекционни и еякулационни смущения, а жените от сухота и спазми на влагалището
- липса на оргазъм: Освобождаващата кулминация не настъпва, въпреки че половите органи функционират безотказно
- болки: Болките при полово сношение могат да развалят удоволствието от него
- функционални смущения: Половите органи се обаждат с болестни синдроми, въпреки че при евентуален преглед и изследване се констатира, че те са здрави
- психосоматични смущения на други органи като например мигрена, астма, стомашни язви, високо кръвно налягане, кожни заболявания със сърбеж и др. могат да прикриват факта, че те се коренят в незадоволения сексуален живот. Те се подобряват при положение, че сексът възвърне своята пълноценност.
Различно от нормите
Преди време сексуалното поведение, отклоняващо се от нормите, се е окачествявало като перверзно, то се е считало за забранено и е било преследвано. Днес е известно, че всяка култура създава съответстващите й „отклонения“ със забрани. Колкото повече са забраните, толкова повече са видовете сексуални игри извън кръга на признатите за нормални. Различност- та се развива още през ранното детство. В цивилизациите, при които децата не се отбиват толкова рано, не съществува драстична дресура за чистота, не е забранено сексуалното докосване като игра, побоят и другите садизми са необичайни, родителите не се заблуждават за еротичните си чувства към децата си, в тези култури „отклоняващото“ се поведение е много по-малко, отколкото при нас.
Днес стремежът на лекарите да лекуват отклоняващото се от нормите сексуално поведение се счита за изфабрикувана грешка. От друга страна хората, които страдат от начина, по който изживяват своята сексуалност, и самите те желаят да променят сексуалното си битие, следва да потърсят помощ. Човек, който може да изживее своите увлечения само когато изнасилва, злоупотребява с другите и им нанася вреди, такъв човек следва да търси консултация с лекар.
Най-добре е консултацията да се проведе от сексолози с психосексуална подготовка, сексолози-терапевти или сексолози консултанти.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!