Костите са носещите опори на тялото. Те са скелетът, под чиято закрила функционират вътрешните органи и мозъкът.
Посредством ставите и сухожилията се осъществява връзката на костите с мускулите, така че да е възможно движението. Наред с това костите са огромно депо на калций и фосфати. Колкото неподвижна и вцепенена да изглежда дадена кост, в своята вътрешност тя е изключително жизнена. Постоянното изграждане и разграждане на костната тъкан има за задача да приспособява състоянието на скелета към непрекъснато изменящите се потребности на тялото.
Отвън костите са покрити със съединителнотъканна ципа (периост). Нейните кръвоносни съдове и нерви проникват през малки канали във вътрешността на костите, а цялата външна зона на костното вещество е покрита с мрежа от кръвоносни съдове и сетивни нервни влакна. Тази външна и много плътно изградена част на костта се нарича компактно Вещество. Практически дългите тръбести кости, като бедрената кост например, се състоят само от компактно вещество. Вътрешните кухини на костите при възрастните хора са изпълнени с жълт костен мозък. Прешлените на гръбначния стълб и шийката на бедрената кост имат друга конструкция. Във вътрешността им костното вещество е гъбесто (спонгиоза) и съдържа шупли, отделени чрез костни гредички. Именно на тази изключително стабилна конструкция те дължат своята здравина и товароиздръжли вост.
Вътрешно преустройство на костите
Работата по вътрешното преустройство на костите си разпределят клетъчните елементи остеобласти и остеокласти, чиято дейност е свързана съответно с новообразуване и разрушаване на костна тъкан. Влияние върху вътрешното преустройство на костите оказват хормоните, съдържанието на калций и фосфати в кръвта и движението на тялото.
Въздействие за новообразуване на костна тъкан оказват:
-паратхормонът;
-калцитонинът;
-витамин D: той помага на организма да усвоява много калций от червата и да го натрупва в костите;
-половите хормони (естроген и тестостерон): вероятно те допринасят за увеличеното отделяне на калцитонин;
-движение на тялото: силните мускули силно натоварват костта. По този начин от нея се „изисква“ да стане по-здрава, за да не се счупи;
-калций: той се натрупва в костите.
За разграждане на костната тъкан способстват:
-размяната на паратхормон с калцитонин;
-твърде много витамин D;
-твърде много фосфати в съотношение със съдържанието на калций в кръвта;
-недостатъчно движение;
-кортизони, когато се приемат големи дози продължително време.
Кости на детето
Децата имат „меки“ кости. Те са напълно пригодени към нормалните натоварвания за възрастта им, но децата не бива да носят тежки товари продължително време. През първите години от живота на детето костните клетки преустройват „детските кости“ в „кости на възрастен човек“. За това е необходим много калций. На краищата на детските тръбести кости има част от хрущялна тъкан (епифизна фуга), чрез която става възможно израстването на детето на височина.
Кости на възрастния
След 30-та година костната тъкан на всеки човек започва да се разгражда, процес, който не може да бъде спрян. Към 70-годишна възраст всеки човек вече е загубил около една трета от своята костна маса. Но това не означава автоматически, че по-възрастните хора много си чупят костите. В по-напреднала възраст обикновено физическото натоварване е по-незначително, отколкото на млади години и частично обезкалцираните кости могат да издържат на съответното натоварване.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!