Косата няма животоопределяща функция за здравето на човека. Тя обаче има голямо значение за външния му вид и оттук за неговото общо добро състояние.
Космите се състоят от кератинови клетки, които се размножават в космената луковица и от космената торбичка (фоликул) бавно израстват над кожата. Здравият косъм расте около две до шест години – всеки ден по 0,35 милиметра. След тази фаза на растеж настъпва период на покой, който продължава около три месеца. Накрая косъмът пада и след известно време на същото място израства нов. Космите по главата на човека са средно 100 000 до 150 000, от които ежедневно той губи по 30 до 60 косъма. За нормална се счита загубата до 100 косъма дневно. Тъй като косата съществено повлиява изгледа на човека, обикновено за поддържането й не се жалят нито сили, нито средства.
Шампоанът
Пазарните реклами за шампоани, подхранващи косата, не са нищо повече от празни обещания. Това е така, защото кератиновите клетки, от които се състоят космите, са „мъртви“ клетки и те не могат да изпитват благотворното въздействие на витамините и протеините. Обикновено за поддържането на косата е достатъчно редовното й измиване. И докато производителите изтъкват различията между отделните продукти, обширното проучване на едно американско потребителско списание стига до извода, че: „Всички шампоани по задоволителен начин постигат това, което се очаква от тях на първо място. Те премахват от косата мръсотията и прекомерното омазняване. Също така всички продукти придават на косата добра устойчивост, независимо дали фирмената реклама е обещавала особени свойства в това отношение (по-еластична, по-гъвкава, по-бухнала)“. Заключенията на американските защитници на потребителите могат да се отнесат и спрямо Германия и Австрия. Различия има преди всичко по отношение на вида и количеството на измиващите вещества. За често измиване те трябва да бъдат особено меки, което не винаги се спазва.
Шампоаните за суха коса съдържат по-малко и по-меки измиващи вещества отколкото другите. И освен това за устойчивост на косата – допълнителни съставки като масла, пантенол и кватерний.
Шампоаните за мазна коса съдържат 12 до 15% измиващи субстанции и по-малко компоненти за придаване устойчивост на косата. И понеже върху мазната коса шампоаните образуват по-малко пяна, към тях са добавени и известно количество пенливи вещества.
Шампоани за нормална коса: при тях съотношението между съдържащите се измиващи вещества и субстанции за устойчивост е приблизително средното между това в шампоаните за суха и мазна коса.
Съвети за измиване на косата
-Ежедневното измиване на главата не вреди нито на нормалната, нито на мазната коса. От това косата не се омазнява повече.
-Изберете мек шампоан, съответстващ на типа на вашата коса (суха, мазна или нормална).
-По-скъпите шампоани не са непременно най- добрите. Забравете рекламите, основаващи се на равнището на pH: всички шампоани са съобразени приблизително с равнището на pH на кожата.
-Обикновено е достатъчно еднократното измиване с шампоан.
-Изплаквайте косата обилно с вода и при това пет пъти по-дълго отколкото при сапунисване.
-Внимателно изсушавайте косата си, най-добре на въздух. Горещият въздух на сушоара може да й навреди.
Боя за коса
Около 20% от австрийците и немците използват химически препарати за оцветяване на коса. Обикновено се използват т.нар. оксидиращи бои. При тях косата се подлага на една доста вредна процедура: за да навлезе боята във вътрешността на косъма, косата предварително трябва да бъде накисната със силно алкално вещество. За някои оцветяващи средства се подозира, че прониквайки в нищожни количества през кожата в кръвообращението, благоприятстват образуването на рак. Също така честата употреба на боя за коса може да предизвика алергии. В това отношение засегнатите са предимно учениците на фризьорите.
Много по-безобидна за косата алтернатива на оксидиращите бои са естествените оцветители като къната и чаят. Техният недостатък обаче е, че козметичният ефект не е твърде задоволителен. Парадоксално е, че оптически тези вещества въздействат не особено „естествено“.
Трайно къдрене
При трайното къдрене косата се омекотява с някакъв химически препарат, след което се оформя и накрая се фиксира с оксидиращо вещество. Когато се извършва правилно, трайното къдрене обикновено не вреди на косата. Твърде честото къдрене или твърде силното изрусяване могат да предизвикат цъфтеж на косата, разделяне на краищата на космите. В този случай не може да се направи нищо друго освен да се изрежат краищата на косата.
Балсами
Балсамите за коса правят косата след измиване по-податлива за фризиране и я правят да изглежда no-лъскава и по-гъста. Обикновено балсамите са смеси от масла, емулгатори и смоли. Тази смес полепва като тънък филм около външния слой на косъма.
Гел за коса
Хората, които искат да носят косата си повдигната посредством гелове за коса, не поемат никакви рискове за здравето си и не вредят на косата си. Немското анкетно списание навсякъде е констатирало задоволителни или добри оценки за геловете за коса.
Пяна за бръснене
Около 60% от мъжете в Германия използват самобръсначки. За мокрото бръснене се използват главно удобните пени за бръснене, които обаче са вредни за околната среда. Като изтласкващи газове те съдържат често химикали от рода на бутан, пропан или диметилетер, които се натрупват в атмосферата.
Ето защо вместо пяна за бръснене на мъжете се препоръчва да използват сапун за бръснене или крем за бръснене.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!