Конюнктивата се зачервява, подува се, понякога причинява сърбеж, болки и отделя секрети. При събуждане окото е „слепнало“.
Причини
-алергични реакции например спрямо прашец или козметика за очи;
дразнение от чуждо тяло, ултравиолетови лъчи (напр. незащитени очи в солариума).
Инфектиране с:
-бактерии: отделяне на слузесто-гноен секрет; обикновено са засегнати двете очи;
-хламидии: те проникват в окото посредством контакт със замърсени предмети;
-вируси: воднисто-слузест секрет. Първоначално вирусите засягат само едното око и едва след няколко дни другото. При епидемични заболявания на цялото семейство, класовете в училище и т.н., се наблюдават още главоболие, отпадналост, подуване на жлезите в областта на челюстта.
Риск от заболяване
Конюнктивитът е най-често срещаното очно заболяване. Рискът от заболяване нараства при употребата на козметика; посещения на плувни басейни с недостатъчна хигиена; използване на мръсни кърпи за лице; търкане на заболелите очи с нечисти пръсти; солариум или слънчеви бани без защитни очила.
Възможни последици и усложнения
Възпалението може да атакува роговицата и склерата на окото. Алергичният конюнктивит може да даде началото на сенна хрема или асма.
Профилактика
Избягвайте споменатите опасности.
Нужда от лекарска помощ
Ако до три дни оплакванията не изчезнат от само себе си.
Самолечение
Поради опасност от разпростиране на инфекцията не бива да правите „очни бани“ или промивки с чай и винаги трябва да използвате личната си кърпа за лице.
Лечение
Очният лекар трябва да установи причините. На алергичните конюнктивити може да се противодейства с капки за очи, съдържащи кромо- глицин, които обаче следва да се прилагат през възможно най-ранния стадий от развитието на болестта (Allergocrom, Opticrom, Vividrin).
Бактериалните конюнктивити могат да се лекуват с капки за очи, съдържащи антибиотици, и мехлеми. Те трябва да се прилагат само под стриктното наблюдение и указание на очния лекар. Безразборната употреба на антибиотици все по-често предизвиква гъбични заболявания на очите.
По принцип не следва да се прилагат кортизони, докато не е установена причината за конюнктивита. Ако тя включва и херпесни вируси, това би могло тежко да увреди роговицата. Вирусните конюнктивити се излекуват след няколко седмици от само себе си. Понякога е целесъобразно приложението на кортизони за няколко дни. По този начин се прави опит да се предпази роговицата. Също така може да се пробва и лечение с антивирусни медикаменти (между другото Zovirax).
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!