Най-често заболяването започва с леко треперене, което се проявява само по време на покой, а при движение или по време на сън изчезва.
При това типично е триенето на палеца и показалеца, така нареченото „въртене на топче“. С течение на времето движенията се забавят и ограничават все повече (ходене, движение на ръцете, мигане), при което особено се затруднява началото на движението. Крачките стават малки и тътрещи се. Тъй като ръцете престават да се движат в синхрон, равновесието се нарушава. Мимиката е невъзможна, тъй като лицето се обездвижва, говорът става монотонен и неразбран, почеркът дребен и нечетлив. Мускулатурата постепенно се вдървява.
Причини
Бавно, но непрестанно, определени мозъчни центрове загиват. Нарушава се равновесието на химически субстанции необходими за функционирането на мозъка. Това може да стане в резултат на отравяне с въглероден окис, мозъчен тумор или възпаление на мозъка. В повечето случаи, обаче, причината за увреждането остава неизвестна. Също така медикаменти, назначавани за лечение на шизофрения, могат да доведат до болестта на Паркинсон.
Риск от заболяване
С изключение на предизвиканото от медикаменти или отравяне заболяване, Паркинсоновата болест се среща почти само у над петдесетгодишни хора. В някои семейства това заболяване се развива по-често.
Възможни последици и усложнения
Нарастващите двигателни нарушения затрудняват все повече ежедневието. В много тежки случаи се стига до душевна разруха и депресии. Все пак много хора при подходящо лечение са в състояние да водят един почти нормален живот.
Профилактика
Възможна е само, ако заболяването е предизвикано от медикаменти.
Необходимост от лекарска помощ
Започващото с остаряването треперене е напълно нормално и не е причина за безпокойство. Ако треперенето се засили и движенията като цяло се затруднят и забавят, би трябвало да се потърси лекар.
Самолечение
Засегнатият би трябвало да може да продължи да води до колкото е възможно нормален живот. Малко помощ – кресло с високи странични облегалки или допълнителни перила – могат да извършат чудо. Психо-социалната грижа и отношението към пациента са съществена част от лечението.
Лечение
Паркинсоновата болест не може нито да се излекува, нито да се задържи. Признаците би трябвало да се смекчават с медикаменти, едва когато започнат много да пречат. Медикаментите против паркинсонизъм имат тежки странични действия, а тяхната активност отслабва след около четири до шест години. Заедно с лекаря би трябвало да се намери най-малката, но ефективна дозировка.
Лечението на паркинсонизма без лечебна гимнастика е непълно. Ако треперенето и мускулната контрактура не могат да се повлияят по друг начин, може да се направи така наречената стереотактична операция. Отговорната за увреждането област в мозъка се открива чрез ЕЕГ и компютърна томография и се разрушава. В опитни ръце и при точна подготовка на операцията често симптомите могат да бъдат най- малкото значително подобрени.
Лекарствени препарати за Паркинсон
Akineton, Pravidel, Madopar, Sinemet, Sormodren, Parlodel, Symmetrel, Tremarit.
Важни странични действия: Сърцебиене, усещане за горещина, съхнене на устата, несъзнателни бързи движения, психози, състояния на обърканост, халюцинации
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!